У березні 2020 року, а точніше 12 числа, Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію COVID-19. А відтак, і в Україні від 17 березня запровадили загальнонаціональний карантин. Внаслідок цього упродовж року відбулося багато подій, про які ми раніше і задуматись не могли.
За станом на середину березня 2021 року у світі зафіксовано 120,5 млн. інфікувань та понад 2,5 млн. смертей. Україна — сімнадцята у цьому світовому списку за кількістю хворих на коронавірус. Маємо офіційно майже 1,5 млн. інфікованих та 28,5 тис. смертей. А ще скільки тих, кому вдалося перехворіти безсимптомно або з легкими ускладненнями…
А чи пам’ятаєте події, які у цей час відбувалися у нашому місті?
Карантинним обмеженням у Шепетівці передував дефіцит медичних масок та антисептиків. Тоді, на початку березня 2020-го, аптеки міста практично спорожніли. А якщо ці товари де-не-де і можна було придбати, то вже у 17-20 разів дорожче.
— У нас маски розібрали, коли повідомили про зараження коронавірусом у містах Італії. Нові замовляємо, але склади порожні, немає звідки привезти. Антисептичні засоби розмели практично за останні кілька днів, коли повідомили, що для захисту від зараження потрібно мити руки, — розповідала тоді продавчиня однієї з аптек міста.
З 17 березня, на вимогу рішення Кабінету Міністрів України, у Шепетівці оголосили карантин до 3 квітня. Повністю припинили навчальний процес у школах, дошкільних навчальних закладах, закладах позашкільної освіти.
Шепетівчан закликали максимально обмежити контактування з іншими людьми, пересування між населеними пунктами та у громадських місцях без крайньої потреби. Відмовилися від участі та проведення культурних, політичних, спортивних, релігійних та інших заходів, у тому числі пов’язаних з виїздом за кордон.
Крім цього зобов’язали відповідальних за об’єкти з масовим перебуванням людей (вокзали, станції, супермаркети, розважальні центри, ринки, парки) та керівників закладів громадського харчування до обов’язкового проведення дезінфекції територій, приміщень та обладнання. Проводили обробку транспортних засобів громадського перевезення, дезінфекцію у під’їздах багатоквартирних будинків, на автобусних зупинках.
Далі у Шепетівці призупинили діяльність роботи ринків, в тому числі продовольчих. До завершення карантину припинили пільгові перевезення у громадському транспорті пенсіонерів за віком. Підприємства, установи та організації, що надають адміністративні послуги, обмежили прийом людей та перейшли на віддалену форму роботу.
Школи міста почали опановувати дистанційне навчання та запроваджувати у діяльність новітні онлайн-інструменти.
— Наші вчителі працюють з учнями через програму «Клас гугл», дехто — через систему «Зум». З молодшими класами — переважно через месенджер-програму «Вайбер». Також діти виставляють у «YouTube» відео, на яких декламують вивчені вірші на пам’ять. Батьки меншеньких люблять виставляти малюнки своїх дітей у соціальній мережі «Фейсбук», — ділилася рік тому Надія Качоровська, директорка школи-гімназії.
Під жорсткий контроль взяли усіх, хто повертався з поїздок з-за кордону. Шепетівчани підписували інформовану згоду та зобов’язувалися відбути 14 днів на самоізоляції. За порушення цих заходів могли отримати штраф від 17 тисяч гривень.
Також запровадили обмежувальні заходи і в церковних спорудах міста.
— Як священник, ніколи не думав, що буду так робити, але я заохочую усіх сидіти вдома. Мені дуже прикро, проте потрібно, щоб у церкві якомога менше людей збиралися разом. Особливо це стосується людей літнього віку та сімей, у яких є діти. На час карантину залишайтеся вдома, моліться, просіть Бога помочі, — звертався тоді до своїх парафіян отець Василь Боднар, настоятель Шепетівської парафії УГКЦ.
Тридцять першого березня у Шепетівці офіційно оголосили про першого інфікованого COVID-19. Ним став 47-річний чоловік, який імовірно заразився під час паломництва до Почаївської лаври. У міському штабі з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації почали активно визначати контактних осіб. Через три дні виявили другого хворого коронавірусною інфекцією, а 7 квітня таких було уже шість осіб.
Весь персонал відділення анестезіології та інтенсивної терапії (реанімації) Шепетівської центральної районної лікарні вирішив піти на добровільну обсервацію.
— Таке рішення ми ухвалили колективом відділення не для «понтів» чи «бо немає що робити»… Це для того, аби вберегти власні сім’ї та забезпечити функціонування нашого відділення у період пандемії, — писав тоді у соціальній мережі Олег Довгань, лікар-анестезіолог відділення ЦРЛ.
Карантин продовжили до 24 квітня. А вже 11 квітня у Шепетівці зафіксували першу смерть у зв’язку з інфікуванням COVID-19. Помер 74-річний шепетівчанин, який був госпіталізований до Хмельницької інфекційної лікарні. Майже десять років він був прикутий до ліжка через інсульт. Наявні серцеві захворювання у поєднанні з коронавірусною інфекцією призвели до летального випадку.
Щоб допомогти лікарні та медичним працівникам у боротьбі з коронавірусом, долучилися мешканці та установи міста. Громадська активістка Наталія Завістовська оголосила збір грошей на апарат ШВЛ. Паралельно з цим у міській раді виділили кошти на захисні костюми для лікарів, концентратор кисню та ще один апарат ШВЛ.
На початок червня у Шепетівці вже було зареєстровано 30 випадків коронавірусної хвороби, з яких два стали летальними. Оголосили про можливість послаблення карантинних обмежень.
У липні центральна районна лікарня отримала у подарунок ще один апарат штучної вентиляції легень. Проте уже наприкінці серпня Шепетівку віднесли до жовтої зони. На той час було зафіксовано 70 випадків інфікування, з яких 6 летальних. У місті почали готуватися до другої хвилі спалаху коронавірусної інфекції.
За станом на початок жовтня у Шепетівці вже було 153 лабораторно підтверджених випадки захворювання на COVID-19, з яких 7 – летальних. До списку хворих потрапив і тодішній міський голова Михайло Полодюк. Незважаючи на активний передвиборчий процес, він був змушений піти на самоізоляцію та лікування. Адаптивний карантин вкотре продовжили. А осінні канікули для школярів оголосили раніше – 15 жовтня і на тиждень довшими.
У середині жовтня Шепетівка потрапила до помаранчевої зони, а ще за тиждень – до червоної. Міська лікарня була перевантажена хворими до 111 відсотків. Загальна кількість інфікованих сягнула позначки 462 випадки, з яких 14 – летальних. На жаль, передчасно, на 52 році життя, пішов у вічність місцевий лікар, судово-медичний експерт Сергій Кормилецький.
У листопаді почав діяти «карантин вихідного дня». Наприкінці місяця у Шепетівці нараховувалося вже 820 випадків COVID-19, з яких 26 – летальних.
На кінець року, у грудні, темпи інфікування потроху спадали. Але загалом налічували 967 випадків коронавірусної інфекції та 32 смерті через COVID-19.
У січні 2021 року, після Різдвяних свят, в Україні запровадили другий посилений карантин та готувалися до нової загальнонаціональної хвилі захворювань на коронавірус. На той час уряд уже затвердив план вакцинації населення.
На кінець місяця було зафіксовано 1060 випадків інфікування та 33 – летальних. Серед померлих була місцева лікарка, акушер-гінеколог Оксана Буга, яка у віці 56 років пішла з життя.
У лютому країна повернулася до адаптивного карантину. Але наприкінці місяця кількість захворювань у Шепетівці почала активно збільшуватися. Був зафіксований 1381 випадок захворювання, з них 38 – летальних.
Шепетівка втратила ще одного лікаря. Після тривалої боротьби з коронавірусною хворобою помер лікар-хірург відділення денного стаціонару консультативно-діагностичної поліклініки Шепетівської багатопрофільної лікарні Олександр Барильотті. А на початку березня пішов з життя лікар-стоматолог-ортопед консультативно-діагностичної поліклініки Павло Єнжієвський.
Якщо рік тому у цей час ми стежили за першим інфікованим у Шепетівці, то сьогодні щодня додається по 30, 45, 56, 74 хворих. Шепетівська лікарня знову перевантажена, розгортають додаткові ліжко-місця. Найгірше, що серед уражених коронавірусом зараз багато лікарів, серед них анестезіологи. Ті, хто своїми зусиллями рятують шепетівчан від COVID-19, наразі самі на лікуванні, змушені боротися з вірусом.
З 11 березня у Шепетівці стартувала вакцинальна кампанія. Наразі щеплено лише 10 медичних працівників Шепетівської багатопрофільної лікарні.
За рік панування пандемії ми навчилися жити у режимі карантинних обмежень. Зовсім звичним стало носіння медичних масок, регулярне протирання рук антисептичними засобами та температурний скринінг при вході до установ. Ми вже не так прискіпливо вивчаємо кожного інфікованого у місті. Не так боязко сприймаємо інформацію про інфікування рідних та знайомих. Уже давно припинили рахувати контактних осіб та контролювати тих, хто повертається із закордонних поїздок. Багато процесів перейшло в онлайн-режим.
І хоча людина схильна адаптуватися до будь-яких умов, та все ж небезпека коронавірусу нікуди не зникла. Експерти прогнозують ще, як мінімум, один рік такого режиму життя з пандемією. Допоки більшість не буде вакцинована та не виробиться колективний імунітет.
Марина ЛОЖКІНА.