Питання житла повсякчас постає перед родинами: діти виростають, створюють сім’ї і потребують здебільшого окремого помешкання. Це за радянських часів ставали у чергу, отримували квартири, а для молодих спеціалістів, цінних фахівців виділяли житло і поза чергою. А нині майже усім, окрім пільгових категорій, потрібно купувати чи споруджувати житло за свій рахунок. Для цього діє ринок нерухомості. Отож і поцікавилися, що ж нині коїться на ньому.

Ринок нерухомості існує в усіх населених пунктах, зокрема і у нас. Про це свідчать оголошення у шепетівських газетах та на Інтернет-сайтах.

У місцевих друкованих виданнях за попередній тиждень ми нарахували понад сім десятків пропозицій про продаж  житла. Це і міські квартири і будинки.

У сільській місцевості цей рух не такий активний. Оголошень значно менше, десь до півтора десятка. А ще продавалась одна дача, кілька громадян хотіли обміняти будинок на квартиру та навпаки.

Серед квартир найбільше у приватних оголошеннях фігурують двокімнатні та трикімнатні, кількість їх приблизно однакова.  Щодо однокімнатних квартир, то їх майже немає. Натрапили на два оголошення. На думку експертів, однокімнатні квартири на сьогодні у дефіциті. Вони доступні у ціні, тому їх купують швидше.  До того ж економніші – у них значно дешевші комунальні послуги.

У багатьох повідомленнях про продаж нерухомості громадяни наголошують про певну привабливість своїх квадратних метрів. Зокрема, акцентують увагу на тому, що житло розташоване у центрі міста (10 випадків), що воно облаштоване індивідуальним опаленням (у 3 випадках).

При продажу будинків наводять інші аргументи: наявність електроенергії, води, газу, земельної ділянки (11 разів), що будова зведена з цегли, а не із блоків.

Привертають увагу можливих покупців й повідомленнями про терміновий продаж у зв’язку з переїздом (5 разів). У таких випадках можливий торг. Інколи власники житла для пришвидшення оборудки пропонують здійснити виплату частинами. Але таких небагато.

Та головною складовою у вирішенні майнових питань все-таки залишається ціна на житлову площу. Майбутні покупці заздалегідь вивчають ціни, порівнюють їх і аж тоді обирають оптимальний варіант.

Спробували узагальнити ціновий сегмент і ми. Просто обдзвонювали продавців житла і цікавились його вартістю. Більшість продавців ціну обумовлюють не у  гривнях, а у валюті.

Будинки на території міста власники пропонують за нижчими цінами, ніж квартири у багатоповерхівках. Наприклад, за дерев’яний утеплений дім у мікрорайоні Косецькому просили 9 тисяч умовних одиниць. У районі колишнього маслозаводу приватне житло із шістьма сотками землі виставили на продаж за 13 тис. у. о. Ще пропонують будинок за 12 тис. у. о.

У той же час вартість трикімнатних великих квартир нині сягає понад 20 тис. у. о. Зокрема, у районі торгового  центру «Дружба», на 5-му поверсі дев’ятиповерхівки, за таку квартиру просили 25 тис. у. о. У блочній багатоповерхівці на проспекті Миру трикімнатне житло з індивідуальним опаленням коштує 23 тис. у. о.  

Далі від центру квадратні метри дешевшають. На вулиці Бандери (колишня Ватутіна) у районі ДОКу квартира із трьох кімнат продається за 20 тис. у. о. з можливим торгом. Найдешевше нам запропонували таку квартиру на 6-му поверсі дев’ятиповерхівки, що у районі залізничного вокзалу. Просили 15 тис. у. о. Правда, там відсутній євроремонт.

У середньому на 7–8 тис. у. о. дешевше можна придбати на місцевому ринку нерухомості двокімнатну квартиру. На центральній вулиці міста — Героїв Небесної сотні — нам запропонували  таку придбати за 17 тис. у. о., а у районі школи № 4 за таку хочуть 14 тис. у. о.

Середню ціну ж однокімнатних квартир з’ясувати не вдалося. Із двох поданих оголошень ніхто не відповів на наші дзвінки.

Втім, поспілкувались із продавчинею кімнати в гуртожитку, що розташований за торговим центром «Дружба». За кімнату площею 16 кв. м. власниця житла просила три з половиною тисячі умовних одиниць. Сказала, що облашовано умивальник, туалет, є усі лічильники, проте кухня спільного користування.

Цінова ж шкала на сільські будинки, що продаються, дуже коливається. За дім у с. Судилкові запросили 10 тис. у. о. У Серединцях садибу із земельною ділянкою у 60 сотих продають за 5 тис. у. о. А у Мокіївцях виставили найнижчу ціну – 50 тис. грн., хоча хата із цегли, є город, поблизу школа.

Охарактеризувати місцевий ринок нерухомості ми попросили директора і оцінювача місцевого агентства з нерухомості «Гудвін» Марію Забейду. Фахівець зокрема, зауважила, що ринок з продажу квартир і будинків перебуває останнім часом у пасивному стані. Дуже вплинуло на нього зростання курсу валют та падіння платоспроможності населення.   

А ще у нас немає доступного банківського кредитування. Нині однокімнатну квартиру у межах міста можна продати чи купити у середньому від 7 до 10 тис. у. о., двокімнатну – від 10 до 18 тис. у. о., трикімнатну – у межах від 14 до 20 тис. у. о. Порівнюючи з 2017 роком, ціни на житло у валютному еквіваленті зменшилися  приблизно на 30 відсотків.

— На вартості житла у Шепетівці також позначилася ситуація зі зривом опалювального сезону. Шепетівчани, а таких досить багато, почали облаштовувати у своїх квартирах індивідуальне опалення. А це відразу позначилося на вартості такого помешкання. Квартири, обладнані індивідуальним опаленням, на 2-3 тис. у. о. дорожчі за тих, які приєднані до централізованої тепломережі, — зауважила фахівець з нерухомості.

Отож пропозицій на ринку нерухомості вистачає. Усі, хто хоче придбати квадратні метри, визначають для себе першочергові пріоритети. Сім’ї з дітьми обирають варіанти з наявністю у мікрорайоні дитсадка, школи. Працюючих громадян цікавить рух транспорту. Любителів природи – близьке розташування лісу, річки, наявність земельної ділянки.

Тож нехай щастить усім, хто прагне мати власне помешкання, попри пасивний стан ринку нерухомості.