Створені на віки шепетівські ліси, потужна матеріально-технічна база, розвиток на перспективу, база передового досвіду і «кузня» відданих справі лісівничих кадрів — усе це державне підприємство «Шепетівське лісове господарство». Наперекір економічним негараздам й часу хитких реформаційних перемін воно рік у рік демонструє високі виробничі здобутки, стабільну роботу, є опорою й надією місцевих громад та мешканців краю. А за підсумками виробничої діяльності попереднього року колектив шепетівських лісівників досяг найкращих показників за останні 30 років.
Й коли говорити про секрет такого незмінного успіху лісгоспу, то як не згадати не раз сказане директором ДП «Шепетівський лісгосп» Володимиром Сасюком про те, що запорукою досягнень підприємства є добросовісна і якісна праця кожного працівника колективу, дружнє партнерство адміністрації та профкому лісгоспу у виконанні колективного договору, який є своєрідною «дорожньою картою» буття трудової лісівничої родини.
— Колективний договір — це документ, за яким живе, працює наш колектив, розвивається підприємство. Адміністрація лісгоспу спільно з профспілковим комітетом вживають усіх можливих зусиль і заходів задля збереження трудового колективу, виконання всіх угод і зобов’язань, передбачених колективним договором щодо створення сприятливих та безпечних умов праці, а також вирішенню соціальних проблем працюючих. З обох боків триває активна співпраця у питаннях виконання у повному обсязі зобов’язань, визначених колективним договором, — говорить голова профкому колективу лісівників Олександр Васянович. — Оскільки у щоденній роботі партнером підприємства та важливих громадським органом є профспілка, то постійно триває відверта розмова однодумців, обговорення проблемних питань і викликів перед лісівниками та плани на майбутнє.
От і зараз у первинних ланках профспілкової організації ведеться обговорення змін у нині діючий колективний договір, які зумовлює саме життя. А це — зростання зарплати, зміни професійних ставок, нові тарифи з оплати праці. Зрозуміло, вони — в інтересах працівників. І ухвалені зміни обов’язково оприлюднюються на сайті міської ради.
Це живий процес взаємин профспілки з адміністрацією, який в основі стабільної роботи підприємства, постійного економічного зростання. Таке прагнення до єдності є запорукою успіху роботи як лісгоспу і профспілкової організації загалом, так і кожного підрозділу зокрема.
От як, приміром, у Полонському лісництві, яке можна вважати кращим із кращих у лісгоспі. Адмінприміщення лісництва знаходиться у с. Буртині, а очолює Полонське лісництво справжній професіонал своєї справи й патріот лісу, Заслужений лісівник України Олег Вікторович Будник.
Він уже, вважай, три десятиліття поспіль працює у колективі ДП «Шепетівський лісгосп». Закінчивши у 1993 році державну сільськогосподарську академію, був призначений на посаду майстра лісу Мальованського лісництва, де на практиці втілював усі набуті теоретичні знання і набув цінного практичного досвіду. Згодом був переведений на посаду помічника лісничого. А з 2000 року обіймає посаду лісничого Полонського лісництва.
Олег Вікторович з любов’ю розповідає про своє зелене господарство, яке стараннями багатьох поколінь лісівників стали справжньою скарбницею краю. У межах Полонського лісництва, що має площу 6414 га, виділяється один величезний лісовий масив, у якому розташовано 113 кварталів. Довкола нього розміщені села Буртин, Залісся, смт. Понінка та м. Полонне.
Державний лісовий фонд лісництва — це і ліси із сосни звичайної та діброви з дубів червоного і звичайного, що займають третину від загальної площі. Також на землях лісництва ростуть ліси з ялини європейської, з берези бородавчастої, з вільхи чорної, зустрічаються й осикові ліси. А ще їх можна назвати чорницевими, вересовими, неповторними бори є і у лишайниковій «оздобі»…
Словом, оте своєрідне пасмо соснового лісу із заходу на схід, який розкинувся між м. Полонним і с. Буртином, утворює унікальну природну зону Малого Полісся.
Завдяки господарським старанням місцевого невеликого колективу лісівників поблизу їхнього адмінприміщення розташована зона відпочинку «Околиця», у якій побудовані окремі будиночки, альтанки.
А ще лісівники Полонського лісництва пишаються тим, що на їхніх землях, на площі 3455 га, розмістився Регіональний ландшафтний парк «Мальованка», до котрого входять вісім кварталів. Сам цей факт свідчить про велике розмаїття тутешнього рослинного і тваринного світу, багата тут й орнітологічна фауна.
— Загалом наш невеликий колектив нараховує 17 працівників. Окрім лісничого і його помічника у штаті вісім лісників, серед яких і майстер лісу, а також механізатор, єгер, мисливствознавець, три лісоруби, техпрацівниця-лісокультурниця. Тож роботи вистачає на усіх, адже доводиться виконувати великий обсяг робіт. Та, попри все, торік успішно виконали планові завдання з лісовідновлення та лісорозведення. Лісова охорона забезпечувала надійну охорону лісових насаджень від пожеж.
Важливо, що постійно покращуємо технічну базу лісництва. Так, маємо новий МТЗ-82 і весь необхідний реманент для проведення доглядів за лісовими культурами. Також лісгосп придбав відвал для ремонту лісових доріг. Маємо й позашляховик «Нива», мотоцикл, пожежний модуль.
Завдяки злагодженій роботі державної лісової охорони, проведенню профілактичної роботи серед населення, торік не допущено жодного випадку лісової пожежі.
Щоб забезпечити достатню кількість посадкового матеріалу для створення нових лісів, у лісництві закладено новий розсадник площею 20 сотих. А на площі у пів гектара плекається шкілка новорічних ялин…
Велику роботу виконано також із заготівлі кормів, підгодівлі взимку лісових тварин, для яких споруджувались підгодівельні майданчики, солонці тощо, на належному рівні боротьба з порушниками правил полювання.
Особливу увагу лісгосп приділяє забезпеченню безпечних умов праці. Постійно ведеться робота з їх покращення. На високому рівні забезпечення робочих місць відповідними засобами праці, інструктажі з охорони праці та постійний контроль з дотримання вимог стану охорони праці під час виконання робіт, створені санітарно-побутові умови.
Потрібно віддати належне і адміністрації підприємства на чолі з директором, і профкому, які роблять усе можливе, аби підприємство розвивалось, мало перспективу, а працівники — гідну зарплату і соціальний захист, — говорить лісничий Полонського лісництва Олег Будник.
До речі, роль Полонського лісництва й у житті громад, на теренах яких воно веде свою господарську діяльність, важлива як у соціальному, так і в економічному плані.
За словами Олега Вікторовича, воно тісно співпрацює з Понінківською та Полонською територіальними громадами. Забезпечує дровами їхні котельні, від яких отримують тепло практично усі місцеві заклади освіти, охорони здоров’я, населення теж звертається до лісівників за паливом.
А шефство над Буртинським шкільним лісництвом дає свої здобутки на царині лісової педагогіки. Адже юні лісівники беруть участь у багатьох акціях із створення нових лісів, охорони птахів. Й посіяне зерно любові до природи дає сходи — до лісівничих лав вливається молодь нової генерації, росте кількість краян, небайдужих до майбутнього зеленого багатства краю.
Тож і віковий склад Полонського лісництва відображає досвід і перспективу різних поколінь. Як тут не згадати його трудові династії. Хоча б Санкевичів. Адже і Олександр Вікторович Санкевич присвятив своє життя лісівничому покликанню – пішов батьківською стежиною, і його син Віталій, закінчивши лісотехнічний заклад, влився у трудову сім’ю лісгоспу.
А нелегкі будні охоронця лісу Юрія Борисовича Синиці не залишили байдужим його сина Олександра, який теж обрав трудовий шлях лісівника.
Пам’ятають і усіляко підтримують у Полонському лісництві своїх ветеранів праці, які доклали значних зусиль для відтворення, охорони і захисту лісів, розбудови та збільшення потужностей. Зокрема, Казимира Васильовича Беркуту, який очолював лісництво протягом 25 років, та Дмитра Михайловича Чумака, він у 90-х роках минулого століття обіймав посаду лісничого. У той час це лісництво мало велику кількістю сільськогосподарських угідь, тут займалися розвитком тваринництва та рибного господарства. Ще й зараз ветерани навідуються у гості до лісівників, щоб поспілкуватися, цікавляться їхнім сучасним життям.
— Щоб зберегти підприємство, усі мають працювати єдиною командою, а адміністрація спільно з профкомом — дбати про добробут та соціальний захист своїх членів профспілки, — переконаний директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк. — Нашою спільною метою є турбота про кожного працівника, незалежно від віку, стажу роботи, посади, яку він обіймає. Адже лише ті, хто працює у лісовій галузі, знають, скільки труднощів потрібно подолати, скільки потрібно докласти зусиль, коштів, своєї душі, аби виростити ліс. Тож вагомий результат нашої праці — це внесок кожного працівника у загальну справу.
Й попри усі труднощі, наше завдання — зберегти колектив, підприємство, тому що для кожного з нас це — друга домівка, бо проводимо ми тут більшу частину свого життя. Тож хочу висловити щиру подяку всім працівникам лісгоспу, які своєю працею забезпечують сталий розвиток підприємства, виконання виробничих планів, а відтак — наповнення бюджетів територіальних громад та бюджету району, області, країни.
Бажаю лісівникам утриматися на досягнутому і досягти кращих результатів!
Володимир НИТКА.
На знімках:
директор ДП «Шепетівський лісгосп» В.М.Сасюк;
голова профкому колективу лісівників О.Г.Васянович;
лісничий Полонського лісництва О.В.Будник;
працівники лісової охорони Полонського лісництва (зліва направо): Р.М.Коберський, Ю.Б.Синиця, В.В.Государський;
єгер Полонського лісництва Ю.М.Война.