1 вересня 1594 року (за старим стилем)– перша детальна письмова згадка в історичних документах про Шепетівку, яка тоді була селом. Так, «в акте от 1 сентября 1594 года сказано, що возный производил дознание по делу о воровстве разного имущества, сделанном в селе пана Петра Пересецкого Скалине… Возный доносит, между прочим, что прежде по делу о воровстве разных вещей в мельнице, находящейся в селе Шепетовке, громада этого села сделала «след» и пришла к дому Филона Ласки, находящемуся в селе Скалине, но пан Филон Ласка стал грозить громаде… и «след» уничтожился. Причем показания… возному давали Кондрат Степанович из Шепетовки и Ждан Куцевич из Судилкова – подданые пана Андрея Ждярского. …из этого акта видно, что в 1594 году село Шепетовка как имение дворянина Петра Пересецкого», – писав священник Гермоген Віленський у своєму церковно-приходському літописі наприкінці ХІХ століття.

10 вересня 1939 року у м. Шепетівці на виконання вироку «трійки» УНКВС Вінницької області розстріляно сторожа однієї із шкіл Івана Андрощука. Причина – його антирадянська «контрреволюційна діяльність».

1 вересня 1943 року Кузовков –«воєнком» радянського партизанського загону ім. Михайлова – надіслав своєму керівнику напівфантастичне політичне донесення з елементами історичної правди: «Бойцы Музалев, Швалленберг и другие проявили исключительные мужество и храбрость при уничтожении дивизионного продовольственного склада и нефтебазы в Шепетовке. За отчетный период (июль–август) отрядом удачно пущено под откос не менее 50 эшелонов противника. Отряд с честью выдержал 2-суточный бой с националистами, которые насчитывали не менее 8000 человек. Противник в этом бою потерял не менее 700 человек убитыми и ранеными. Наши потери – 12 чел. Отряд численно вырос за это время с 219 до 430 человек, т. е. вдвое. Расстреляны два агента бендеровцев: Мазур Дмитрий Иванович и Антоненко Анатолий Иванович».

1 вересня 1959 року діти села Вишневого на Шепетівщині розпочали навчання у школі-новобудові. Також 1 вересня, але 1967 року, нова середня школа відкрилася у селі Чотирбоках. Навчання у ній розпочали близько 500 дітей. А у щойно зведеній восьмирічці с. Великої Шкарівки цього ж дня 1979 року за парти сіли 123 учня.

1 вересня 1970 року вже понад два місяці як безперервно текла вода з водорозбірної колонки між будинками № 31 та № 33 на вул. Шварца у Шепетівці. На звернення мешканця вулиці В.Колобова у міськводоканалі не відреагували.

7 вересня 1973 року наша газета підбила підсумки відвідуваності кінотеатру ім. М.Островського у Шепетівці. Як виявилося, за вісім попередніх місяців заклад відвідали 510 300 глядачів.

У першій половині вересня того ж року у Шепетівці під час будівництва водогону неподалік деревообробного комбінату знайшли склад із більш ніж тисячею снарядів часів Другої світової війни. За збереженою етикеткою сапери встановили, що вибухівка залишилася від нацистських окупантів після їхнього відступу з Шепетівки у 1944 році. Боєприпаси вивезли і знешкодили за містом.

3 вересня 1983 року у Шепетівці нараховувалося 13318 газифікованих квартир. Проте лише 2902 з цієї кількості помешкань уже були переведені із зрідженого на природний газ. Загальний обсяг газових магістралей у межах міста складав усього 21,1 кілометра.

Підготував Володимир КОВАЛЬЧУК.