ГОЛОВНА СТОРІНКА ІсторіяЖорна часу Шепетівка та район 29 травня за повідомленнями історичних джерел

Шепетівка та район 29 травня за повідомленнями історичних джерел

7 переглядів

У цей день, 29 травня, 1768 року, тобто 250 літ тому, розпочалася Коліївщина – найбільше з козацько-селянських повстань у ХVIII столітті проти утисків православної віри, зловживань з боку частини польської шляхти та управителів їхніх маєтків, дворян.

Ці повстання, які називали гайдамацькими, ще з 1730-х років «шуміли» й на теренах за годину-другу їзди від сучасної Шепетівки (тоді – складова Волинського воєводства Речі Посполитої). Приміром, 1735-го з маєтку дворянина Северина Аслановича у Ляхівцях (нинішнє смт. Білогір’я Хмельницької обл.) «заколотники» забрали коней цінних порід. Гайдамаки під проводом Верлана – сотника надвірної міліції князя Любомирського у Шаргороді – зайняли Кременець, Бердичів. Мали на меті заволодіти й Чудновом на Житомирщині, але його жителі «відкупилися».

Упродовж 1730-х–1750-х років дворяни «нашого» та Київського воєводств намагалися убезпечитися від повстанців. Так, у червні 1750 року «кияни» скаржилися польському королю на гайдамаків. Також їхній сеймик «вигадав» новий, так званий подимний податок на утримання міліції, яка б захищала воєводство від «наїздів розбишак».

За вказівкою її очільника, великого коронного гетьмана Йосифа Потоцького, від березня 1751 року запроваджуються паспорти для тих, хто бажав виїхати на Лівобережну Україну. Також почалося обстеження регіональних «броварів і хуторів» задля виявлення осіб, пов’язаних із Гайдамаччиною.

Влітку 1768 року, коли в Умані гайдамаки проголосили відновлення Гетьманської України, російська влада у порозумінні з польською взялася за рішуче придушення повстанського руху. На Правобережжя (як-от до Старокостянтинова, Меджибожа, Бердичева) були надіслані війська на чолі з генералом Кречетніковим. Тим самим, хто після чергового поділу Польщі у 1793 році очолить нову, Ізяславську губернію Російської імперії з центром у м. Лабунь (нині с. Новолабунь на Полонщині).

Залиште Ваш коментар
Перевести