Віра ПІДДУБНА, свідок популярності та занепаду цього легендарного й вже недіючого закладу дозвілля, на який у буремні 1990-ті роки “наїжджав” шепетівський рекет, розповіла деталі його історії для проєкту Музею пропаганди “Історія до кави”.
За словами жінки, цей літак у 1989 році був подарований Шепетівці генералом (його прізвища не запам’ятала). Так військовий віддячив місту за те, що провело воду та газ самотній літній жінці, колишній виховательці дитячого будинку, у якому він виховувався.
Генерал нібито особисто пілотував літак і приземлив його на злітній смузі в Судилкові. До Шепетівки літак у частково розібраному вигляді привезли на автомобілі КрАЗ, який надав Джумбер Нішніанідзе, засновник кооперативу “Темп” та футбольного клубу з такою ж назвою.
На той час Віра Михайлівна Піддубна працювала у Джумбера Григоровича начальником виробництва. Її син Анатолій, який у дитинстві займався авіамоделюванням, допомагав у встановленні літака-подарунку в центрі міста, неподалік кінотеатру ім. Островського.
На жаль, уже за декілька років літак став не гордістю міста, а суцільною проблемою, бо мав жахливий вигляд: із розбитими ілюмінаторами, розкраденим внутрішнім начинням. Він неодноразово горів і був пофарбований у чорний колір.
Анатолій Піддубний, як військовослужбовець однієї з військових частин міста, не міг байдуже спостерігати за руйнацією літака. Тож запропонував мамі, яка на той час стала приватним підприємцем, взяти його в оренду. Натомість пообіцяв, що власноруч поверне красеню ІЛ-14 привабливий вигляд.
Для Віри Михайлівни прохання сина стало своєрідним поштовхом до дії. Тир у літаку відкрити не дозволили, а от на створення дитячого кафе погодилися.
Під час відкриття закладу (його назвали “Перлинка”) дітей зустрічали у формі стюардес дружина Анатолія – Елла та племінниця Віри Михайлівни – Тетяна.
У родинному кафе прагнули, щоб воно усім подобалося. Одними із перших у Шепетівці орендарі придбали комп’ютер, щоб діти могли не лише поласувати морозивом, а й пограти в комп’ютерні ігри. У святкові дні відвідувачів кафе звеселяли музичні гурти. “Перлинка” перетворилася на відомий центр проведення дозвілля.
…Прикро, але восени 2007 року “Перлинку” закрили. Як розповіла пані Віра, це сталося через сукупність різних причин, що не давали закладу розвиватися у попередні роки. Серед них: свавілля деяких корумпованих чиновників, дії місцевого рекету, який навідувався до кафе й вчиняв там погроми.
Зрештою, за словами Віри Піддубної, “у листопаді 2007-го року літак-кафе демонтували працівники ЖЕКу, бо він стояв у них на балансі”. Потім його порізали й продали як металобрухт, йдеться на фейсбук-сторінці Музею пропаганди.
Світлини зі сторінки Віри Піддубної у фейсбуці.