ГОЛОВНА СТОРІНКА Цікаво Троє Нобелівських лауреатів із предмету, який в Україні «не в моді», розділять мільйон доларів

Троє Нобелівських лауреатів із предмету, який в Україні «не в моді», розділять мільйон доларів

30 переглядів

У вівторок, шостого жовтня, Нобелівський комітет визначився із лауреатами з фізики. Трохи більше мільйона доларів премії піде трьом дослідникам, чиї наукові здобутки цього року названо найвидатнішими.

Одну частину премії отримає британець Роджер Пенроуз за відкриття того, що «утворення чорних дір є надійним прогнозом загальної теорії відносності».

Ще багато десятиліть тому цей дослідник довів, що чорні діри можуть утворюватися, а також докладно описав їх. Дані космічні об’єкти цікаві тим, що у них припиняється дія багатьох відомих нам, землянам, законів природи.

Другу частину премії отримають спільно американці Андреа Гез і Рейнгард Ґенцель «за відкриття супермасивного компактного об’єкту в центрі нашої Галактики».

За допомогою складних спостережень і обрахунків вони виявили у центрі «шматка» Галактики «щось», яке невидиме, важке й порівняно невелике (завбільшки лише з Сонячну систему). Як виявилося, це «щось» неабияк впливає на траєкторію навколишніх космічних тіл, змушуючи їх рухатися з супер-швидкістю.

А ще, скориставшись найбільшими у світі телескопами, учені змогли якісно обстежити згадане місце у Всесвіті.

На жаль, у нашій рідній Україні уже порівняно небагато тих, кому цікаво розділити радість із згаданими вище лауреатами. Адже з року в рік у країні зменшується кількість охочих здавати ЗНО з фізики, а потім здобувати цей фах в університеті. А вітчизняним фізикам середнього та старшого віку вигідніше трудитися за кордоном, ніж втілювати свої знання та вміння у рідній державі. Зовсім іншими були реалії з фізикою у 1950-х — 1960-х, тоді це був дуже престижний предмет…

Втім, оголошення Нобелівських лауреатів продовжується. 7 жовтня назвуть ім’я Нобелівського лауреата з хімії, 8 жовтня — з літератури. Дев’ятого жовтня буде відомо про лауреата премії миру, а 12 жовтня дізнаємося, хто отримає премію з економіки.

Розмір Нобелівської премії в 2020 році становить 10 мільйонів крон (це близько 1,1 мільйона доларів).

В. К.

Залиште Ваш коментар
Перевести