Минулого понеділка, вранці, у Шепетівську центральну районну лікарню завітали голова районної ради Петро Дзяворук, голова райдержадміністрації Роман Підопригора, начальник фінансового управління РДА Лариса Сорока, депутати обласної  ради Микола Дячук та Врам Мовсісян.

Це уже їхня друга зустріч з медиками. Ще попереднього тижня вони відвідали ЦРЛ і  розповідали про хід перемовин на обласному рівні щодо погашення заборгованості із заробітної плати. Цього разу посадовці поінформували медиків про те, що нарешті «крига скресла». В область надійшла медична субвенція і є відповідне розпорядження голови обласної держадміністрації Вадима Лозового про перерозподіл коштів для Шепетівської ЦРЛ.

Керівники району ще раз наголосили на тому, що ні адміністрація лікарні, ні районна влада не винні у цій складній ситуації. Держава недофінансовує саме вторинну ланку, тобто ЦРЛ. До неї реформування ще не дійшло. Якщо сімейні лікарні уже з жовтня отримують достойну зарплату, то лікарі, медсестри та технічні працівники ЦРЛ не бачать її протягом трьох місяців.

Вони стали заручниками ситуації з тих пір, як держава, зокрема Укрзалізниця, відмовилася фінансувати вузлову лікарню. Її планували приєднати до ЦРЛ, однак колектив не погодився. Поки що тривають суди. Як зазначив Петро Дзяворук, їх уже було шість. Відрадно лиш те, що нарешті є державна субвенція і до кінця поточного тижня усі працівники ЦРЛ отримають зарплату за вересень, жовтень, листопад, а кінця місяця — ще й грудневу.

*  *  *  *  *

Того ж дня за ініціативи громадськості міста, працівників центральної районної лікарні відбулася зустріч з посадовцями Шепетівської міської ради та Шепетівських районної ради та райдержадміністрації з метою отримання чіткої відповіді на болюче питання: «Коли ж, нарешті, буде зарплата?». Загалом заборгованість становить понад 13 млн. гривень за три місяці поточного року.

Спочатку активісти та медпрацівники Шепетівської ЦРЛ попрямували до міського голови Михайла Полодюка. Мер міста повідомив, що Шепетівська центральна районна лікарня підпорядкована Шепетівській районній раді. Міська рада тільки співфінансує її.

Михайло Іванович зауважив, що і торік існувала проблема з виплатою заробітної плати. Шепетівська міська рада виділила на це 3 млн. 230 тисяч гривень, а ще понад 700 тисяч гривень з міського бюджету спрямували на медикаменти.

— У поточному році Шепетівська міська рада перерахувала понад 27 млн. гривень державної субвенції. Її сума зменшилася, бо від міста «відійшов» Шепетівський центр первинної медико-санітарної допомоги, який очолює головний лікар Андрій Нечипорук. Крім того, з міського бюджету додатково перерахували більше 300 тисяч гривень на медикаменти. На сьогодні місто, як кажуть, розплатилося за надання шепетівчанам медичних послуг, — зазначив Михайло Полодюк.

Не отримавши конкретної відповіді у Шепетівській міській раді, громадяни попрямували до Шепетівської райдержадміністрації. Там зустріли депутата обласної ради Миколу Дячука. Він показав працівникам лікарні розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації Вадима Лозового про перерозподіл бюджетних коштів на адресу Шепетівської ЦРЛ від 27 листопада 2018 року. У ньому йдеться про те, що обсяг медичної субвенції з державного бюджету Шепетівському району становить 10 млн. 780 тисяч гривень.

У приміщенні Шепетівської районної ради за стіл переговорів з працівниками ЦРЛ сіли голова районної ради Петро Дзяворук та голова райдержадміністрації Роман Підопригора.

— Центральна районна лікарня належить до комунальної власності району. Однак Шепетівська райрада не є головним розпорядником коштів, — зауважив Петро Францович. — Це прерогатива райдержадміністрації та лікарні. У 2015 році, коли уряд Яценюка передав у підпорядкування Шепетівської районної ради вузлову лікарню з бюджетом зарплати у понад 8 млн. гривень, ми виплатили її медпрацівникам за рахунок власних бюджетних надходжень.

Зі створенням ОТГ гроші розподілилися по громадах – Грицівській, Судилківській, Ленковецькій. Уже цього року з бюджету району на заклади охорони здоров’я було спрямовано 11 млн. гривень, левова частка з них пішла на зарплату і енергоносії. За станом на 1 грудня Грицівська та Судилківська громади виділили по 400 тисяч гривень на виплату медикам, тоді як Ленковецька громада та місто відмовилися від цього, перерахувавши тільки 200 тисяч коштів державної субвенції.

Як повідомив Микола Дячук, в обласному центрі 4 грудня засідатиме бюджетна комісія щодо перерозподілу вищезгаданої державної субвенції у сумі 10 млн. 780 тисяч гривень. Після цього скличуть бюджетну комісію у Шепетівській районній раді, а потім гроші надійдуть у казначейство. До кінця поточного тижня медпрацівники отримають зарплату за три місяці.

Петро Францович також повідомив про те, що у п’ятницю, 7 грудня, відбудеться позачергова сесія районної ради, на якій півтора мільйони гривень з районного бюджету перерахують медикам, щоб проплатити їм частину грудневої заробітної плати.

— Ми відмовилися від скорочення 180 осіб медперсоналу, внаслідок чого склалася така патова ситуація. Кабмін нам чітко зазначив: якщо хочете утримувати дві лікарні – районну та вузлову, шукайте кошти на місцях. А їх в умовах децентралізації немає, —  зазначив насамкінець Роман Підопригора.