ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ У краю живих смарагдів

У краю живих смарагдів

21 переглядів

На плечах лісівників лежить непроста місія збереження лісу для майбутніх поколінь, його відновлення та раціональне використання. Їхня професія важка і відповідальна і, до речі, вона не кожному до снаги. Лише тим, хто справді готовий віддавати всього себе на користь лісу, піклуватися про нього та оберігати.

Лісівники роблять все для того, щоб Шепетівщина залишалась краєм безцінних живих смарагдів. Для цього доводиться у прямому розумінні формувати його зелений імідж, дбати про молоді насадження, піклуватися про лісових мешканців, при цьому ще й встигати покращувати зовнішній вигляд населених пунктів та наповнювати бюджети. І задля цього їм доводиться неабияк працювати і віддавати багато сил, часу та здоров’я.

 

За професійним покликом

— Наше професійне свято уже не перший рік проходить у непростий час для нашої країни. Це час, коли наша держава змушена долати непрості виклики — протистояти зовнішній агресії  Росії та вести боротьбу з Covid-19, — каже директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк. — Я переконаний у тому, що ми повинні самовіддано працювати на своїх робочих місцях, виконувати завдання, які поставлені перед нами президентом і урядом України, берегти і примножувати зелене багатство нашої держави, раціонально та ощадливо використовувати зароблені кошти, запроваджувати режим економії енергетичних ресурсів.

Колектив нашого лісгоспу підійшов до професійного свята з  вагомими трудовими досягненнями. Так, у повному обсязі виконаний весь комплекс лісогосподарських робіт. Поточного року провели лісовідновлення на площі 66 га, на 16 га проведено лісорозведення — це ділянки, які втратили свою цінність (зокрема пасовища, сіножаті). Цього року природним поновленням відновлено 77 га, сприяння природному поновленню проведено на площі 27 га. Доповнення лісових культур здійснено у держфонді на 44 га, а також проведено доглядів за лісовими культурами на площі 522 га.

У лісових розсадниках, площі яких займають більше 20 га, щорічно вирощується майже 1 млн. штук сіянців та саджанців. Що й казати, справа ця не дешева, але дає змогу повністю забезпечити себе власним посадковим матеріалом, а надлишки реалізувати для інших підприємств галузі.

Щороку наші працівники заготовляють насіння основних лісоутворюючих порід (сосна, дуб, клен, горіх тощо). Так, насіння сосни у цьому році ми отримали 250 кг, для цього заготовили і пересушили на власній шишкосушарці 22,7 тонни шишок. Для покращення насіннєвого матеріалу закладені постійні лісонасіннєві ділянки основних лісоутворюючих порід.

Посадковий матеріал вирощується на розсадниках у Кам’янківському, Мальованському, Климентовицькому, Полонському та Романівському лісництвах. Сотні гектарів лісу різного віку ростуть із садивного матеріалу, вирощеного невтомними руками наших працівників.

Працівники лісгоспу постійно проводять патрулювання та роз’яснювальну роботу з населенням про дотримання пожежної безпеки у лісі. Також для попередження розповсюдження пожеж облаштовано 119 км мінералізованих смуг та проведено 240 км догляду за вже існуючими мінералізованими смугами.

— Щоб виплекати ліс від висаджування аж до стиглого, необхідно постійно вкладати у нього значні кошти —  на охорону лісу, проведення рубок догляду в молодняках, лісокультурні роботи тощо. Тільки за 6 місяців цього року на ці роботи було витрачено понад 39,8 млн. грн. власних коштів, — продовжує Володимир Михайлович. — Ми постійно працюємо над оновленням лісозаготівельної техніки: трелювальних та транспортних тракторів, лісовозних автомобілів, сучасних бензопил, кущорізів. А також комп’ютерного обладнання для ведення електронного обліку деревини та іншої необхідної техніки та запчастин до неї. За 6 місяців на це було спрямовано майже 364 тис. грн.

Варто зазначити, що основний прибуток лісове господарство отримує від продажу деревини. Отже заготівля та переробка деревини теж серед обов’язків його працівників. У теперішніх умовах можливість отримати дохід від реалізації деревини визначається для лісівників їхньою здатністю забезпечити глибину переробки та вмінням знайти збут на свою продукцію. За словами, Володимира Сасюка, з початку нинішнього року заготовлено 60,6 тис. кубометрів ліквідної деревини, зокрема, від рубок головного користування – 27,9 тис. кубометрів та від рубок формування та оздоровлення лісів – 32,6 тис. кубометрів.

Щорічно на власних виробничих потужностях підприємство переробляє понад 5,1 тис. кубометрів низькосортної деревини. За 8 місяців поточного року реалізовано продукції на 61,6 млн. грн.

— Одним із головних завдань у 2020 році, ми вважали і вважаємо на майбутнє, є  задоволення виробничих потреб вітчизняного виробника, — говорить директор лісгоспу. — За 8 місяців поточного року реалізація продукції на внутрішньому ринку склала майже 56,9 млн. грн. (92,3 відсотка від загальної суми реалізації). Плідна співпраця поєднує нас з ТОВ «Шпон Шепетівка», ТОВ «Цунамі», ТОВ «Перечинський ЛХК», ТОВ «Барлінек-інвест», ТОВ «Галицька гуртівня», ТОВ «Кроноспан-УА», ТОВ «Веселі бобри», ТОВ «Родос», ТОВ «Паллєта-888» та іншими підприємствами. 

 

Ритми лісівничого «серця»

Щоб зрозуміти реалії роботи трудівників лісу, їхні будні і клопоти, варто відвідати такий важливий підрозділ як гараж лісгоспу. Без перебільшення, його можна назвати технічним «серцем» підприємства, яке задає ритм життя усіх його лісових артерій.

Здається, ліс ледь прокидається в удосвітню пору і його гомінке птаство ще  мовчить, а в гаражі уже вирує життя. Водії, механізатори, відповідальний персонал цього підрозділу задають тон початку трудового дня. З гаража техніка вирушає для виконання всього обсягу лісогосподарських завдань, які стоять перед колективом державного підприємства.

Адже саме на його технічне ядро лягає забезпечення виконання завдань трудових лісівничих буднів – з лісоперевезень, з догляду за лісовими культурами, охорони й захисту лісу та багато чого іншого.

Як розповів начальник гаража Олександр Черніков, нині автотранспортний парк підприємства складають 17 автомобілів, близько десяти тракторів, спецтехніка. Зокрема, й пожежні автомобілі, екскаватори, крани тощо.

До речі, у ДП «Шепетівський лісгосп» є єдина в області установка аерозольного розпилення «Гард», яку підприємство придбало для захисту лісових угідь від хвороб та шкідників. Тож шепетівські лісовики з її допомогою, коли виникає потреба, стають на захист не лише зеленого багатства нашого краю, а й надають послугу з цього лісгоспам Хмельниччини, інших областей.

— Намагаємось підтримувати технічний потенціал підприємства на рівні вимог часу. Немало зусиль і коштів підприємство спрямовує й на те, аби полегшити важку працю водіїв лісовозів, механізаторів, дотримуватися належного рівня техніки безпеки, — говорить Олександр Володимирович.

Разом з тим «екстриму» на лісових роботах вистачає. Тож людський фактор тут має особливу ціну. Важка й відповідальна робота лісівника вимагає добросовісного ставлення до виконання обов’язків, професіоналізму. А ще — особливого характеру і стійкості, адже доводиться працювати за будь-яких погодних умов і ситуації. А на це здатні лише ті, хто по-справжньому відданий своїй професії.

Тож не давно, ще такі лісівничі «гени» знаходять відгук у спадкоємності поколінь. У колективі гаража добрим словом відгукуються про водійські династії Виноградів, Духневичів, Ковалів та багатьох інших трудівників лісових доріг і просік, які складають гордість колективу лісгоспу. Навіть коли залізо не витримувало, лісівники ніколи не підводили.

А поставити якийсь механізм знову «в стрій» завжди зможуть золоті руки фахівців майстерні гаража, яка обладнана всім для якісного ремонту лісової техніки.

На «пульсі» здоров’я працівників лісгоспу впевнено тримає руку берегиня їхньої бадьорості й працездатності, завідуюча медпунктом гаража Людмила Коноваленко.

— Я уже чверть віку свого життя віддала колективу лісгоспу й рада, що працюю з професіоналами своєї справи, на підприємстві, де дбають про здоров’я працівників, про забезпечення медпункту всім необхідним, щоб вони відчували себе «у формі», а головне — турботу в непростих лісівничих буднях.

 

Головне – люди

Серед інших, проте не менш важливих, справ шепетівських лісівників — створення  зон відпочинку, де є місця для дозвілля і дорослим, і дітям — на спеціально створених дитячих майданчиках, зокрема, у Кам’янківському, Романівському, Мальованському та Полонському лісництвах.

Також одним з важливих завдань для підприємства є підготовка майбутніх кадрів. Це питання  вирішується шляхом створення шкільних лісництв, у яких школярам прищеплюються основи лісівничої справи, насінництва, таксації. Також тут дітей вчать любити ліс. Нині на базі підприємства функціонує 12 шкільних лісництв.

Варто зауважити, що ДП «Шепетівський лісгосп» протягом останніх років повністю та своєчасно розраховується з державою щодо податкових зобов’язань. За 8 місяців 2020 року ним сплачено до зведеного бюджету податків та зборів на суму  22,4 млн. грн., єдиного соціального внеску — 5,1 млн. грн.

Праця у лісі важка й під силу відданим своїй справі людям. Тому підприємство усіляко підтримує членів своєї великої лісівничої родини. Так, згідно з колективним договором, працівники лісгоспу користуються пільгами. Щороку спільно з профспілковою організацією підприємства адміністрація лісгоспу проводить значну роботу з оздоровлення працівників та членів їхніх сімей.

Як повідомив голова профкому колективу лісівників, головний механік Олександр Васянович, попри  пандемію Covid-19 та скрутні економічні часи, лісгосп намагається всіляко підтримати своїх працівників. Так, за вісім місяців поточного року на їхнє оздоровлення підприємство виділило 1598,7 тис. грн., на медичне забезпечення – 76 тис. грн. Вшановували у колективі й ювілейні дати, святкування День Перемоги та 8 Березня, виділивши на заходи загалом більше 72,5 тис. гривень.

У лісгоспі на постійному контролі тримають звернення громадян та приділяють постійну увагу вирішенню проблем, з якими звертаються ветерани війни та праці, інваліди та інші громадяни, що потребують соціального захисту та підтримки.

З метою повного забезпечення населення області, підприємств комунальної теплоенергетики, об’єктів соціальної сфери у паливних дровах та недопущення скарг з цього питання, в усіх лісництвах та на лісокомплексі створений резерв даної продукції. Необхідно зазначити, що паливними дровами (з доставкою) були забезпечені підприємства теплових мереж Полонського району, усі сільські ради, населення. На даний час лісгосп відпустив установам та населенню 3185 кубометрів паливних дров та 142 кубометри колотих дров.

— День працівника лісу — це свято тих людей, кому на долю випала благородна професія — вирощувати і примножувати зелене багатство нашого краю. Я пишаюся тим, що на нашому підприємстві працюють досвідчені фахівці, що кожен із нас завжди пам’ятає про своє високе покликання — залишати нащадкам облагороджену лісами землю, — каже директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк. — Сьогодні перед нами стоять нові непрості завдання: збільшення площі нових лісів, захист їх від пожеж, шкідників та хвороб, еколого-просвітницька робота серед учнівської молоді, підтримка шкільних лісництв, розширення співпраці з підприємцями при виконанні лісогосподарських робіт, запровадження європейського досвіду ведення лісового господарства.

Переконаний, що професійний обов’язок та наполеглива праця лісівників щодо збереження, раціонального використання та дбайливого відтворення лісів сприятиме процвітанню рідної держави. Тож від усієї душі, щиро вітаю всіх працівників лісового господарства та ветеранів галузі з професійним святом! Миру вам та вашим сім’ям, мужності та витримки у цей непростий час!

Дорогі колеги! Нехай добробут та щастя наповнять ваші родини! Міцного здоров’я вам, благополуччя і віри, наснаги та нових трудових звершень!

 

На знімках:

1) директор ДП «Шепетівський лісгосп» В.М.Сасюк;

2) начальник гаража О.В.Черніков;

3) завідувачка медпункту Л.С.Коноваленко;

4) токар С.А.Сопурко;

5) головний механік, голова профкому колективу лісівників О.Г.Васянович;

6) (зліва направо) слюсар О.О.Наконечний, водій С.В.Коваль, електрогазозварник В.Л.Петрюков.

Залиште Ваш коментар
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Перевести