ГОЛОВНА СТОРІНКА Влада та політика У мерії говорили про ціни на газ та теплопостачання

У мерії говорили про ціни на газ та теплопостачання

500 переглядів

Збільшення вартості газу, незрозумілі суми у платіжках від ПрАТ «Шепетівкагаз», здорожчання тарифів на теплопостачання та захмарні ціни у квитанціях Шепетівського комунального підприємства теплових мереж — усе це здійняло хвилю негативу та обурення у мешканців Шепетівки. Уже двічі під стінами міської ради жителі вимагали пояснень та розуміння від місцевої влади.
Щоб роз’яснити ситуацію, у мерії організували пресконференцію міського голови та чиновників із журналістами місцевих засобів масової інформації.

Повністю відмовитися від системи централізованого опалення

— Централізоване теплопостачання міста Шепетівки розбалансоване. Це пов’язано з переходом бюджетних установ міста на опалення модульними котельнями та хаотичним наданням мешканцям міста дозволів на встановлення індивідуального опалення, — пояснює міський голова Віталій Бузиль.
За його словами, у місті наразі є 79 будинків, у яких понад 50 відсотків абонентів перейшли з централізованої системи опалення. З них 19 — критично розбалансовані. Наприклад, у багатоповерхівці на вул. Українській, 67-А, із 80 квартир лише 10 користуються системою централізованого опалення.
У зв’язку з цим виникла велика різниця у тарифах.
— Якщо розділити вартість тарифу на квадратні метри, то одні квартири платять від 50 грн. за кв. м., іншим доводиться сплачувати аж до 125 грн. Такого не повинно бути. І ми вже працюємо у напрямку вирішення цієї ситуації. Зокрема, попереднього тижня на засіданні виконавчого комітету ухвалили рішення, яке дасть змогу суттєво зменшити платіжки за цент­ралізоване опалення в 1-, 2-, 3- та 4-поверхових будинках, де не встановлені засоби обліку теплової енергії, — розповідає Віталій Бузиль.
Він також зауважив, що одне з його завдань, як міського голови, — за кілька років повністю відмовитися від системи централізованого опалення.
— На жаль, до цього часу не було здійснено жодних практичних кроків у запровадженні такого переходу. Тому насамперед потрібно виготовити Схему теплопостачання міста. Без цього документа ми не зможемо здійснити жодного кроку, — повідомив очільник міста.

Створили план переведення критично розбалансованих будинків

Щоб частково нормалізувати у місті розбалансування системи централізованого теплопостачання в мерії розробили план переведення будинків на альтернативні системи опалення.
Зокрема, з 25 січня розпочали інформаційно-роз’яснювальну кампанію для населення щодо переходу з централізованого теплопостачання. З 1 березня запрацює комісія, яка прийматиме та розглядатиме заявки на від’єднання та видаватиме дозволи.
— Є чітко прописана процедура надання таких дозволів. Їх зможуть отримати лише ті абоненти, у яких будинок повністю відмовляється від централізованого і переходить на індивідуальне опалення. Або якщо у будинку вже є 50 відсот­ків абонентів, які користуються індивідуальним опаленням. Хаотичних чи вибіркових дозволів однозначно видавати не будемо, — зауважив міський голова.
Засідання комісії для розгляду заяв проводитимуть кожні два тижні. Далі, орієнтовно у середині квітня, заплановано проведення гідравлічних випробувань та практичне від’єднання абонентів, яке триватиме до 1 вересня 2021 року.
Чи будуть технічні проблеми з потужностями теплопостачання при переході на індивідуальне? Технічний директор ПрАТ «Шепетівкагаз» Олександр Діхтярук запевнив, що їх не буде.
— На сьогодні наявних потужностей достатньо. Існує інша проблема при відключенні від централізованого опалення — відсутність проєктно-кошторисних документацій, які регламентують безпечні умови теплопостачання. Газу для забезпечення будинків індивідуальним опаленням вистачає, але безпекова складова, яка набагато важливіша, наразі відсутня.
Ми бачимо, скільки є бездумного, самовільного втручання у мережі. Ніхто не несе відповідальності, якщо при порушенні норм раптом щось станеться. Тому побажання з нашого боку, аби міська рада при відключенні від централізованого теплопостачання проконтролювала виготовлення абонентами ПКД і не допустила, особливо у 9-поверхівках, нехтування правилами безпеки, — зауважив Олександр Діхтярук.

Звідки з’явилися завищені показники у платіжках ПрАТ «Шепетівкагаз»?

Це питання не входить до повноважень міської ради, та все ж дуже турбувало мешканців. Ситуацію прокоментував присутній на зустрічі технічний директор ПрАТ «Шепетівкагаз» Олександр Діхтярук.
— Ні до розміру тарифу на транспортування газу, ні до розміру тарифу на самий газ ПрАТ «Шепетівкагаз» стосунку немає. У нас є методологічна керуюча організація — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Звідти ми отримуємо погоджені тарифи, в основі яких лежить ціна газу від НАК «Нафтогаз».
Ті платіжки, які отримали люди із завищеними показниками у кубатурі, пов’язані з несвоєчасним веденням розрахунків за спожитий газ. Люди вчасно не подавали показники до ПрАТ «Шепетівкагаз», тож, відповідно, програма автоматично некоректно сформувала рахунок.
Але ми цю ситуацію успішно виправляємо. Є механізм урегулювання. І якщо люди звертаються, ми індивідуально з кожним це корегуємо. Абоненти повинні зрозуміти, що наприкінці кожного місяця необхідно передавати показники і вчасно платити за послугу, — пояснив Олександр Діхтярук.

Малозабезпечені сім’ї можуть розраховувати на підтримку влади при переході на автономне опалення

У міській раді діє програма з надання поворотної допомоги малозабезпеченим громадянам для встановлення індивідуального опалення. Але, за словами заступника міського голови з житлово-комунальних питань Ігоря Ялохи, такою можливістю скористалася лише одна людина.
— Ми будемо переглядати цю програму. Адже, якщо нею змогла скористатися лише одна людина, то це свідчить про те, що документ не якісно прописаний, або не працює, — зау­важив Ігор Ялоха.
Він також додав, що мав зустрічі з банківськими структурами і проговорював з ними питання щодо надання громадянам «теплих кредитів». Наразі розробляється механізм їх реалізації і упродовж місяця вся інформація щодо цього буде оприлюднена.

Чи варто очікувати зниження тарифів на централізоване теплопостачання?

— Понад 70 відсотків структури тарифу теплопостачання складає вартість природного газу та електроенергії. А ці ціни встановлюються на рівні держави. Є відповідна Національна комісія, яка здійснює у цьому напрямку державне регулювання. Впливати на їхній розмір ми не маємо повноважень. Відповідно, говорити про зменшення тарифів на централізоване теплопостачання ми не можемо. Натомість маємо думати про термомодернізацію, зменшення витрат на організацію теплопостачання та енергоощадні технології, — повідомив міський голова Віталій Бузиль.
За оприлюдненими у мерії даними, у жовтні 2019 року розмір тарифу на теплопостачання у Шепетівці становив 2127,87 грн. за 1 гігакалорію. У зв’язку з суттєвим зниженням вартості на газ до жовтня 2020 року тариф зменшився до 1773,47 грн. за 1 гігакалорію. А наприкінці 2020-го, через різке подорожчання газу, тариф знову змушені були підняти — до 2293,76 грн. за 1 гігакалорію.
— Якщо порівнювати з 2019 роком, то тариф фактично збільшився лише на 166 грн. Але оскільки здорожчання відбулося на фоні попереднього суттєвого зниження, то стався відчутний перепад цін. Тут органи місцевого самоврядування є заручниками ситуації. І подібні рішення зараз ухвалюють по всій країні. У сусідній Славуті тариф встановили практично аналогічний, — пояснив Віталій Бузиль.
При цьому він зауважив:
— Як тільки на рівні країни ціна на газ буде зменшена, ми відразу наступного дня скличемо виконком і тариф на теплопостачання буде переглянуто.

Розглядають можливість зменшення боргу, який місту залишив «Енергоівест»

— Щомісяця ми виплачуємо 580 тис. грн. реструктуризації боргу за газ, який залишився у спадок від попередніх надавачів послуг з теплопостачання. Ця чимала сума також впливає на тарифну політику підприємства. А натомість могли б використати ці гроші на оновлення теплової мережі чи модернізації котелень, або закупити необхідний транспорт, — повідомив директор Шепетівського комунального підприємства теплових мереж Володимир Кушнір.
Віталій Бузиль також розповів, що наразі відпрацьовують можливість зменшення боргу за рахунок державного бюд­жету.
— Є попередня домовленість з народними депутатами, з керівництвом області та з депутатами Хмельницької обласної ради. Ми терміново готуємо пакет документів, щоб розглянути питання зменшення навантаження боргу на міський бюджет.
Є практика міста Сміли. Там, за рішенням Кабміну, було виділено безповоротну фінансову позику міському бюджету, щоб виплатити борги попереднього надавача послуг. Думаю, нам таким же шляхом вдасться зменшити розмір заборгованості у Шепетівці. Нехай не повністю, але суттєво, щоб підприємство могло менше сплачувати за борги, яке отримало у спадок, — сказав міський голова.

Марина ЛОЖКІНА.

Залиште Ваш коментар
Перевести