Сушені гриби, “розтелепане” борошно, риба – основні компоненти старовинної “підбиванки”. Секретами приготування улюбленої страви своєї бабусі поділилася Людмила Куліш під час онлайн-фестивалю Михайлюцької громади “Гастрономічна спадщина мого села”.
Що треба для “підбиванки”? Основне – 120 грамів сухих цмівських грибів, 2 стакани борошна, по морквині й цибулині (середніх розмірів), кілька у томаті, консерва сардина.
“Заливаємо водою гриби в казанку і залишаємо на кілька годин, – розповідає Людмила Куліш. – Коли вони набухають, вичавлюємо з них рідину. Далі гриби кришимо, кидаємо у підсолену воду.
Поки грибочки варяться (30 хв.), з цибульки і моркви робимо засмажку. Тушкуємо її до готовності.
Пательню із засмажкою відставляємо вбік, а у казанок із киплячими грибами вкидаємо лавровий лист (потім його треба буде забрати, бо дасть “гірчинку”).
Борошно просіюємо. На сухій пательні просмажуємо його до золотистого кольору. Ще раз просіюємо (щоб не було грудочок). Затим борошно “розтелепуємо” з водою.
Рибу вкидаємо у гриби, що в казанку (вони вже без лаврового листа). Ще раз “розтелепуємо” те ж саме борошно з водою. Далі тонесенькою цівкою вливаємо “розтелепане” борошно у каструлю з грибами.
Додаємо спеції. Варимо “підбиванку”, безперервно розмішуючи, ще 10 хвилин. Як закипить, кидаємо у неї засмажку (знову ж таки, постійно розмішуючи) і варимо ще 5 хвилин.
Розливаємо готову страву в миски, прикрашаємо зеленню. Залишаємо на 2 години у холодному місці”.
А тоді й усе – “підбиванка” готова.
Інгредієнти для приготування страви: сушені гриби – 120 гр., борошно – 2 стакани, кілька в томаті -1 б., сардина в олії – 1 б., морква – 1 шт. (середня), цибуля – 1 шт. (середня), олія – 30 гр., сіль, перець, приправи, зелень. Також потрібний казанок на 5 літрів.