У православній традиції відмова від поминання предстоятеля практично означає вихід з-під його юрисдикції.
Окрім Шепетівської, серед єпархій УПЦ (МП) центральної частини України також припинили поминання Кирила Білоцерківська та Вінницька. На західноукраїнських землях до такого вдалися Луцька, Володимир-Волинська, Львівська, Мукачівська, Тернопільська, Чернівецька єпархії. На сході України від Кирила зреклися Сумська та Вознесенська єпархії. Усього таких єпархій близько 20.
Віковий оплот «російського світу» — Почаївська лавра на Волині — також припинила поминання. У інших лаврах — Києво-Печерській та Святогірській — Кирила згадують скоромовкою, без пишномовства.
21 березня синод ПЦУ, що зібрався у Києві, закликав духовенство та громади УПЦ МП перервати залишки канонічних зв’язків із Москвою та перейти до ПЦУ. Їм гарантується збереження тієї єпархіальної структури, що склалася, а також пряме підпорядкування предстоятелю ПЦУ, минаючи місцевих єпископів, зазначає Новая газета.
Просити автокефалію у Москви, як раніше пропонували «помірні» архієреї УПЦ МП, за нових умов абсолютно нереально. Московська патріархія навіть скасувала Архієрейський собор, призначений на травень через те, що на нього не приїдуть українські та інші закордонні архієреї. А без такого собору, який за Статутом РПЦ скликається не рідше одного разу на чотири роки, патріархія опиняється поза правовим та канонічним полем. Її авторитет у світовому православ’ї втрачено. Спілкування з Кирилом тепер виглядає як «співучасть», а християнський світ уже не вважає РПЦ своєю частиною.
До початку російської агресії наприкінці лютого 2022 р. під юрисдикцією Московського патріархату в Україні знаходилося приблизно 13 тисяч парафій, об’єднаних у 53 єпархії УПЦ МП. Ще приблизно 8 тисяч українських парафій належать до незалежної від Москви ПЦУ, нагадує автор статті Олександр Солдатов.
Наш кор.