У вівторок, 19 листопада, на презентацію історико-просвітницького проекту «Герої поміж нас. Небесна Сотня» до шепетівського навчально-виховного комплексу № 1 імені Героя України Миколи Дзявульського завітало понад 200 людей.

Імпреза розпочалася зі вступного слова представниці департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації Ольги Гошовської.

Жінка розповіла, що витоками проекту, який привезли з Галичини, стали практики громадського  відзначення днів народження полеглих на Майдані героїв Небесної сотні, започатковані торік на Львівщині.

Далі пані Гошовська представила автора і куратора виставки – старшого наукового співробітника Львівського історичного музею Світлану Кочергіну. Та оповіла присутнім у актовій залі про тих, кому присвячені експонати (а це двадцять чотири стенди із різноманітними біографічними довідками та світлинами про героїв Небесної сотні). А ще акцентувала, що серед них є і стенд, оформлений на пошану шепетівського героя Євромайдану, колишнього вчителя географії НВК № 1 Миколи Дзявульського.

Після цієї ґрунтовної екскурсії виступила учителька історії НВК № 1 Тетяна Обжирко. Вона, разом зі своїми учнями, нагадала присутнім про віхи життя та історії загибелі п’яти членів Небесної сотні з Хмельниччини.

Виступи представників навчального закладу вдало доповнила демонстрація короткого, але майстерно знятого відеоролику-опитування в НВК № 1 на тему: «Яким Микола Степанович Дзявульський залишився у вашій пам’яті»?

Також участь у заході взяли представники родини Миколи Дзявульського, мама його учня – воїна-захисника України Ярослава Кревогубця.

Оксана, донька Миколи Степановича, поділилася спогадами про тата:

– На його столі завжди лежали книжки. Для батька принциповим було питання мови. Він мав неосяжну любов до усього українського. Школою «жив». Удома теж усе встигав. Коли я приїжджала зі Львова, наприклад, то мене на столі завжди чекав свіжий хліб, який він випікав…

З-поміж представників регіональної влади виступили міський голова Шепетівки Михайло Полодюк, депутат Хмельницької обласної ради Олег Лопатовський, депутати міської ради.

– Микола Степанович був переконаним націоналістом. До цього слова – націоналіст – зараз ставляться по-різному. Багато є «патріотів», які мають власну думку, але висловлюють її у закритих колах, не публічно, бояться осуду людського. А от Микола Степанович був іншим, відкритим, займав активну позицію. Тому його завжди можна назвати націоналістом у кращому значенні цього слова, – наголосив Михайло Іванович.

Олег Лопатовський у своєму виступі пригадав про участь представників ВО «Свобода» у подіях Революції Гідності. А ще висловив сподівання, що батьки присутніх учнів стануть першим поколінням українців, котрим уже не доведеться виборювати українську державність, вони житимуть мирним і щасливим життям, активно братимуть участь у владі, державному будівництві.

Учні першого курсу НВК № 1 поклали квіти до пам’ятних дощок Миколі Дзявульському та Ярославу Кревогубцю, які встановлені на будівлі закладу.

Пам’ять борців за незалежність України учасники заходу вшанували хвилиною мовчання.

Наприкінці частина його учасників вирушила на міське кладовище. Там поклали квіти на могили Миколи Дзявульського та інших військових, які загинули, захищаючи територіальну цілісність та суверенітет нашої держави.

Володимир КОВАЛЬЧУК.

Фото з Фейсбук-сторінки НВК № 1.