На Сході України  триває, так би мовити, неоголошена війна. Але пильність і у нас, за сотні кілометрів від Донбасу, не варто втрачати. Адже почасти у засобах масової інформації повідомляється не тільки про виявлення боєприпасів, вибухонебезпечних предметів у «тилових» областях держави, а навіть про фатальні наслідки їхнього застосування. А ще частіше — про фіктивні замінування об’єктів.

Як діяти у випадку виявлення підозрілих і вибухонебезпечних пристроїв? Особливо це стосується залізниці. Про це й ведемо мову з начальником стрілецької команди на станції Шепетівка Миколою МЕЛЬНИКОМ.

— Миколо Миколайовичу, що робити, якщо помітили підозрілий предмет, схожий на міну, гранату, снаряд тощо?

— Насамперед, зателефонуйте до рятувальної служби — «101», до відділення поліції — «102». Попередьте перехожих про можливу небезпеку. Чимось, що під руками, обгородіть небезпечне місце.

— Що забороняється робити?

— Ні в якому разі не торкатися підозрілого предмета, не здійснювати поруч із ним звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив. Це значить, що й мобільний треба відключити. Не засипайте предмет грунтом, не варто його чимось накривати. На ньому можуть бути вмонтовані антени, годинникові механізми. Тож не вмикайте радіоапаратуру та будь-які переговорні пристрої.

— Ваш підрозділ опікується, зокрема, безпекою перевезення пасажирів та вантажів на залізничному транспорті…

Так. Насамперед, радимо звертати увагу на залишені кимось у вагонах, тамбурах сумки, портфелі, згортки і навіть іграшки, у яких зловмисники можуть облаштувати саморобні вибухові пристрої. У жодному випадку не рекомендуємо самотужки цікавитися такими предметами. Знешкодження їх – справа фахівців. Водночас про них необхідно будь-яким способом повідомити машиніста залізничного потяга.

— А якщо все-таки стався вибух?

— Спробуйте не панікувати, бути подалі від відкритого вогню. Зі зруйнованого приміщення треба відходити обережно, не зачіплюючи пошкоджені конструкції, а найголовніше — оголені дроти. У потязі, автобусі чи інших транспортних засобах виконуйте команди машиніста чи водія. Адже вони відповідають за вашу безпеку.

Миколо Миколайовичу, наскільки серйозно те, про що ведемо мову?

— Кілька років тому надійшло повідомлення, що заміновано вокзал станції Полонне. Пасажирів евакуювали, рух поїздів обмежили. На щастя, дзвінок про замінування виявився хибним. Зловмисника виявлено і покарано. Але нині, ще раз наголошую, пильність не тільки правоохоронцям, а й будь-кому з нас втрачати не можна.