Учитель фізичного виховання Михнівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Ізяславської міськради, що на Шепетівщині, домігся скасування наказу директора школи про відсторонення від роботи.
Наказом директора школи від 8 листопада 2021 року вчителя відсторонили від роботи на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати. “Позивач вважає наказ таким, що грубо порушує його гарантоване ст. 43 Конституції України право на працю та зазначив, що ст. 46 Кодексу законів України про працю не містить такої підстави для відсторонення від роботи, як відсутність щеплення проти COVID-19, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» також не відносить щеплення проти COVID-19 до числа обов`язкових”, – йдеться у рішенні Ізяславського районного суду.
Директор школи повідомив, що відсторонив вчителя не з власної ініціативи, а відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2020 року № 1236. Додає, цією ж Постановою визначено санкції для керівників, які не дотримаються вимог роботи, тому він як керівник, змушений був відсторонити від роботи невакцинованих працівників, бо в іншому разі мав відповідати за порушення зазначених вимог.
Проаналізувавши аргументи сторін, суд дійшов висновків: роботодавець виніс оскаржуваний наказ про відсторонення на підставі одного лише повідомлення про обовязкове профілактичне щеплення, яке саме по собі не створює жодних юридичних наслідків та не засвідчує юридичного факту відмови чи ухилення позивача від обовязкового профілактичного щеплення, а також факту ненадання ним медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданого закладом охорони здоров`я.
Крім цього, суд посилався на рішення Конституційного суду від 28 серпня 2020 року, де сказано, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України.
“Суд констатує, що відсторонення від роботи є втручанням у право людини на працю та право заробляти працею на життя шляхом його обмеження, а тому, в силу положень пункту 1 статті 92 Конституції таке втручання дозволено виключно законами України, а не підзаконними актами, до яких належать Постанова КМУ і Наказ МОЗ. В Україні відсутні закони, які передбачають право роботодавців відсторонювати від роботи працівників, що відмовилися від вакцинації проти COVID-19″, – наголосив суд.
Суд скасував наказ про відсторонення позивача від роботи без збереження заробітної плати, а також стягнув зі школи заробітну плату за час незаконного відсторонення вчителя, інформує Суспільне.