ГОЛОВНА СТОРІНКА Історія Українські козаки на Водохреща ніколи у воду не занурювалися — свідок

Українські козаки на Водохреща ніколи у воду не занурювалися — свідок

192 переглядів

На початку ХІХ століття довгожитель, колишній запорозький козак Микита Корж розповів сучаснику, як це зимове свято проходило на Січі.

«З самого ранку всі козаки, піхота, артилерія й кавалерія, збиралися на площі перед церквою і стояли тут рядами по куренях, без шапок, до завершення богослужіння; всі одягали найкращий одяг, озброювалися найкращою зброєю; над кожним куренем майоріли особливі розмальовані прапори, котрі тримали хорунжі, сидячі на гарячих, чудово прибраних конях.
Після закінчення Божественної Літургії з церкви виходив настоятель із хрестом у руці, за ним парами йшли ієромонахи з євангеліями, іконами, у дорогому одязі; за духовенством злагоджено, рядами, з хоругвами та важкими гарматами ступали козаки; за козаками – маси простого люду, і всі разом висипали на середину Дніпра, на Йордан.
Тут усі ставали шеренгами й слухали службу Божу. Коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала. А глядачів укривав густий дим, мов пітьма… Заспокоївшись на кілька хвилин, поки розвіювався дим, а настоятель ще раз занурював хрест у воду, козаки знов стріляли, цього разу скільки кому заманеться».

Ці та інші спогади Микити Коржа згодом переказав у своїх працях про українське козацтво відомий дослідник Дмитро Яворницький.

Залиште Ваш коментар
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Перевести