ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ Українською говорять в Антарктиді

Українською говорять в Антарктиді

34 переглядів

У західній Антарктиді, на невеличкому острові Ґаліндез (там, де «хвостик» південного континенту тягнеться до Латинської Америки) розташована українська станція «Академік Вернадський». Вона була заснована 1947 року британцями як метеорологічна і географічна обсерваторія під назвою «Фарадей».

Після розпаду колишнього Союзу Росія оголосила себе правонаступницею всіх радянських антарктичних станцій і відмовила Україні у передачі однієї з них. А 1993-го Велика Британія запропонувала передати станцію «Фарадей» одній із держав, які не мали станцій на континенті. На неї претендувало кілька країн, але, як пояснює харківський біолог Андрій Утєвський, Україна мала наукову базу для арктичних дос­ліджень, що й стало одним із чинників рішення Лондона на її користь.
Учений додає, що таким чином визнали й технічний внесок України — легендарні антарктичні всюдиходи «Харківчанка», які брали участь у багатьох радянських полярних експедиціях.
Вважається, що станцію «Фарадей» наша держава викупила 1996 року за символічну ціну — один фунт, але фактично ми сплатили певну суму за радіо- та інше обладнання. На перейменованій станції «Академік Вернадський» українські вчені продовжили дослідження, розпочаті британцями, передаючи свою наукову інформацію до міжнародних баз даних.
Невдовзі українські науковці значно розширили спектр дос­ліджень, які зараз стосуються біології, метеорології, океанографії, впливу холоду на організм людини, «озонової діри», змін магнітного поля Землі, іоносфери, «космічної» погоди. Також на «Вернадському» відкрили кілька нових видів тварин і рослин.
Серед українських полярників є династія родини Омельченків. Антон Омельченко-старший брав участь ще у експедиції британця Роберта Скотта у 1910–1913 роках — відповідав за коней. Повернувшись додому, тривалий час отримував пенсію від британського уряду, поки цього не заборонила радянська влада.
Його племінник, Віктор Омельченко, був дизелістом на станції «Академік Вернадський» під час 11-ї антарктичної експедиції у 2006–2007 роках. А правнук Антон Омельченко-молодший став механіком-­електриком у 20-й експедиції (2015–2016 рр.).
Наша антарктична станція працює цілий рік. Склад експедицій можна умовно поділити на дві частини — науковий і технічний. Вимоги до усіх суворі: добре здоров’я, знання іноземної мови, неконфліктність, здатність жити в ізоляції від зовнішнього світу і, звісно ж, професіоналізм. Так, кухар, наприклад, повинен готувати широкий асортимент поживних страв, які не набридли б протягом полярної ночі.
Легендою серед полярників стала посада «перевертач пінгвінів». Про це у своїй книзі пожартував Євген Краштан. Нібито ці нелітаючі пташки так задирають голови, стежачи за літаком, аж поки не впадуть на спину. Піднятися їм не сила — така будова тіла. Тому, мовляв, захисники природи й наполягли, щоб на антарктичних станціях була спеціально підготовлена людина, яка перевертала б лежачих пінгвінів, рятуючи їх від смерті.
Звісно, пінгвіни цього не пот­ребують, адже вони досить вправно пересуваються і на суші, і у воді. Втім, місцева фау­на, представлена на березі переважно пінгвінами, морсь­кими котиками і морськими слонами, все ж таки потребує захисту. Зокрема, через це тут діє заборона на увезення собак — вчені бояться, що вони можуть переносити небезпечні для місцевих тварин хвороби, полювати на пташок.

Приємно, що у складі 12 учасників 25-ї Української антарктичної експедиції є шепетівчанин Максим Білоус, системний механік (на знімках). З 21 квітня 2020 року він перебуває в Антарктиді на ост­рові Ґаліндез. Максим відповідає за тепло- та водопостачання приміщень експедиції.

Недавно завершився прийом заявок на конкурс до складу наступного зимувального загону 26-ї Української антарктичної експедиції. Загалом на конкурс подали заявки 103 кандидати: 84 чоловіки та 19 жінок. У середньому це понад 8 претендентів на одне місце, адже до загону полярників набирають 12 фахівців.
Найбільше охочих цього року бути системним адміністратором на станції (21 кандидат), далі уже традиційно кухар (15 кандидатів) та лікар (14 кандидатів). На всі інші посади отримано 32 заявки на 7 наукових посад (майже по 5 кандидатів на місце), 9 заявок – на механіка, 7 – на дизеліста.
Остаточний склад 26-ї УАЕ буде сформовано наприкінці 2020 року.

(За матеріалами преси
підготувала Г.ДІБРОВА).

Залиште Ваш коментар
Перевести