У світі – пандемія. Як кажуть, коронавірус відкрив у нас свій фронт. В Україні оголошено карантин, у Києві та 9 областях – надзвичайна ситуація. За станом на 24 березня у нашій країні захворіли 97 осіб, троє померли, один чоловік вилікувався. Однак є сотні пацієнтів з підозрою на коронавірус, які очікують результатів тестів. Ускладнює ситуацію те, що щодня до України повертаються тисячі заробітчан, туристів з країн, де вирує коронавірус, де щодня помирають сотні людей.
У той же час у нас немає тестів для виявлення хворих, для ретельної перевірки тих, хто приїжджає. Правда, у понеділок з Китаю прибув літак з першими партіями медпрепаратів, костюмів, тест-систем, обладнанням, однак цього для усіх областей, міст не вистачає.
Отож до винайдення вакцини нам потрібно вистояти, розтягнути у часі захворювання коронавірусом. Але з нашим рівнем медицини це буде надзвичайно складно. Тим більше в умовах її тотального недофінансування, яке ми бачили протягом останніх років на прикладі Шепетівської ЦРЛ.
Як же готуються шепетівські медики протистояти смертельній загрозі? Про це розповіла головний лікар КНП «Шепетівська центральна районна лікарня» Валентина Миколаївна САВЧУК.

— Скажу відверто: ситуація вкрай напружена. Все, що у наших силах, ми робимо. Узгодили план перепрофілювання відділень для ізоляції, лікування та обсервації можливих хворих. У інфекційному відділенні для цього підготували три бокси і один напівбокс, облаштували палату для інтенсивної терапії важкохворих.
У відділенні невідкладної допомоги (колишнє приймальне відділення) виділили окрему палату на 5 ліжок, проте її ще необхідно належно обладнати, для цього шукаємо ресурси.

Зауважу, що у нас недостатньо апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ). Обнадіює ініціатива підприємиці Наталії Завістовської та Благодійного фонду «Зміцнення громад» на чолі з Тетяною Василик, які оголосили акцію і проводять збір коштів на апарат ШВЛ. Дякую усім, хто бере участь у цій благородній справі.
— А чи є вже у лікарні тести для виявлення коронавірусу?
— На жаль, поки що немає. У нас є тести на виявлення грипу. А швидкі тест-системи сподіваємось отримати протягом тижня. Їх ніде немає, навіть за гроші. Лише один постачальник зголосився їх доставити для нашої лікарні. Можливо, нам щось розподілять з області.
Вирішуємо питання щодо забезпечення медпрацівників захисними костюмами, респіраторами, медичними масками, дезінфікуючими засобами. На це вже виділяли кошти міська і районна ради, допомагають благодійники. Хоча потреба залишається, з огляду на те, що у нас ще по суті немає епідемії.
Тому у понеділок підготували чергове звернення до керівників міста з проханням виділити з резервного фонду міського бюджету 200 тисяч гривень для придбання засобів індивідуального захисту медичних працівників.
— А який нині у лікарні стан з інфекційними захворюваннями? У соц­мережах розповсюджували чутки, що у лікарні є хворий з підозрою на коронавірус…
— У неділю на стаціонаре лікування до інфекційного відділення пос­тупив хворий з діагнозом «гостре респіраторне захворювання». Це мешканець Шепетівки, який повернувся з-за кордону. Згідно з протоколом у нього відібрали зразки крові та відправили у Хмельницьку міську інфекційну лікарню для проведення швидких тестів на коронавірус. Тест виявився негативним, підозра не підтвердилася.
Загалом зростання захворюваності нині не спостерігається. На стаціонарному лікуванні перебуває 21 хворий з діагнозом «пневмонія» (з них 8 дітей).
— І наостанок, Валентино Миколаївно, Ваші побажання шепетівчанам.
— Цей невидимий і підступний коронавірус ставить жорсткі вимоги до кожного з нас. Усі вже чули не­одноразово про дотримання елементарних санітарних норм. Повторюю і я вам: ретельно мийте руки, користуйтесь антисептиками, провітрюйте приміщення, проводьте вологе прибирання, носіть захисні маски, не відвідуйте громадські місця, обмежте спілкування з тими, хто повернувся з-за кордону.
У групі ризику найбільший відсоток складають літні люди, вагітні жінки. Не відвідуйте без нагальної потреби лікарню і поліклініку. Це не стосується екстрених випадків, заг­розливих станів. Ми працюємо в умовах карантину.
При появі перших симптомів інфекційних захворювань звертайтесь телефоном до сімейних лікарів. При підвищенні температури тіла понад 38 градусів та різкому погіршенні самопочуття, утрудненому диханні викликайте бригаду екстреної медичної допомоги. Будьте здорові, бережіть себе і своїх рідних.
— Дякую Вам за розмову.
Наш кор.