ГОЛОВНА СТОРІНКА Здоров'я Валентина САВЧУК: «У шепетівської медицини є майбутнє»

Валентина САВЧУК: «У шепетівської медицини є майбутнє»

49 переглядів

У цю новорічно-різдвяну пору побажання здоров’я лунає чи не найчастіше. Адже саме від нього залежить, чи почуватиметься людина щасливою. Тож і стан справ нашої медицини хвилює нас не менше, бо від неї береться відлік загального благополуччя. А як на Шепетівщину, для якої галузь охорони здоров’я тривалий час мала традиційно особливе значення і завжди була у повазі, то перспективи місцевої медицини окреслюють обрії майбутнього розвитку краю.

Тож як нині живеться людям у білих халатах і які зміни їх чекають у світлі новітніх реформ? Про це у нашому інтерв’ю з головним лікарем центральної районної лікарні Валентиною САВЧУК.

 

— Валентино Миколаївно, завершився 2018 рік. Яким він був для колективу Шепетівської центральної районної лікарні?

— Цей рік був дуже складний для нашого колективу. Найбільше проблем було пов’язано з фінансуванням закладу. І головна — медична субвенція не покривала весь  фонд заробітної плати, вона складала 47,2 млн. грн., або 64 відсотки від потреби. Тому увесь рік ми жили з думкою: «Де взяти кошти, як зробити так, щоб і матеріально-технічна база поліпшувалась, і лікувальний процес вдосконалювався?». Думаю, що певною мірою нам це вдалося.

Завдяки підтримці народного депутата України Романа Мацоли, керівників області, району, депутатів усіх рівнів, питання виплати заробітної плати було вирішене. За станом на 1 січня 2019 року всі медичні працівники отримали заробітну плату та «оздоровчі».

— І все-таки хотілося б конкретизувати, скільки коштів надійшло від району, міста та ОТГ? Адже усім нам добре відомо, що центральна районна лікарня обслуговує жителів і району, і міста. І навіть з Грицева, хоча там є своя лікарня, більшість хворих лікується у ЦРЛ? Чи не так?

— Дійсно, ситуація парадоксальна. Ми (і це передбачено Конституцією) не відмовляємо нікому, намагаємося кожному хворому надати якісну медичну допомогу. Як і не акцентуємо увагу на тому, чи це житель міста, чи ОТГ, чи району. Ми лікуємо тих, хто цього потребує.

Так, протягом попереднього року у стінах нашої лікарні було проліковано у цілодобових і денних стаціонарах 13727 мешканців міста, 1478 жителів району, а ще 1130 — з Ленковецької ОТГ, 616 — з Грицівської ОТГ та 2497 — із Судилківської ОТГ. 

Хоча, як на мене, хотілося б, щоб допомога від громад була відчутнішою. На жаль, у 2018 році лише з районного бюджету (а це 6 сільських рад) було виділено понад 12 млн. грн. Із Судилківської ОТГ — 643,1 тис. грн. (з них 400 тис. грн. на заробітну плату), Ленковецька ОТГ — 365 тис. грн. (лише 200 тис. грн. на заробітну плату), Грицівська ОТГ — 593,3 тис. грн. (421,3 тис. грн. на заробітну плату). А з бюджету міста на підтримку закладів охорони здоров’я було виділено лише 483,2 тис. грн. Ось такі цифри.

— Дійсно, працювати у попередньому році Вашому колективу було нелегко…

— Мабуть, сьогодні усім нелегко. Хочеться, щоб у 2019 році і керівники усіх громад, і депутати усіх рівнів зрозуміли: нам потрібно усім об’єднатись, уже на початку року виділити максимум коштів із вільних залишків на заробітну плату нашим медикам, на поліпшення матеріально-технічної бази центрального лікарняного закладу району.

З 2020 року, як передбачено нормативними документами, вторинна ланка вже буде фінансуватися Національною службою здоров’я України. Тому заздалегідь хочу подякувати за підтримку і маю надію, що всі бюджетоутворюючі структури відгукнуться на моє прохання і зрозуміють: об’єднаємо зусилля у цьому році — збережемо медицину у Шепетівці на майбутнє. Адже вже сьогодні «гуляють» чутки про те, де бути госпітальному округу — у Шепетівці чи Славуті? Думаю, що нам усім дуже хотілося б, щоб він все ж таки був у Шепетівці.

— Які позитивні зміни відбулися у Шепетівській ЦРЛ впродовж попереднього року?

— Незважаючи на недостатнє фінансування закладу на рівні держави, ми спільно з керівниками району, міста, депутатами усіх рівнів, як я уже сказала, працювали над вирішенням проблеми з виплати заробітної плати працівникам лікарні. Це було найпріоритетнішим нашим завданням упродовж 2018 року.

Окрім того, ми старались додатково залучити кошти з міського, районного бюджетів, з бюджетів ОТГ, благодійні кошти, які спрямовували на зміцнення матеріально-технічної бази лікарні, ремонт та оновлення медичного обладнання, запровадження нових, сучасних методів лікування хворих.

Так, позитивні зміни протягом останніх двох років відбулися у кожному підрозділі Шепетівської ЦРЛ. Зокрема, у відділеннях хірургічного профілю: завершено реконструкцію та капітальний ремонт хірургічного відділення (понад 1 млн. гривень ми залучили у вигляді благодійних коштів та додаткових коштів з місцевих бюджетів).

Особливо хочеться відзначити підтримку народного депутата України Романа Мацоли, депутатів Хмельницької обласної ради Тетяни Василик, Андрія Гордійчука, Миколи Дячука, голови правління ПрАТ «Шепетівкагаз» Володимира Турінського, голови Ради директорів Корпорації «Сварог Вест Груп» Миколи Агаркова, приватних підприємців Олександра Лобая, Віктора та Василя Фещиних.

Окрім того 1 млн. 500 тис. гривень виділено з Фонду регіонального розвитку. А 158,4 тис. грн. виділено з районного бюджету на співфінансування проекту. За ці кошти проведено реконструкцію та ремонт кожної палати, перев’язувальної, маніпуляційної, операційного блоку, санвузлів, службових приміщень.

За кошти районного бюджету придбано сучасні меблі. Відтепер хворі хірургічного профілю мають змогу лікуватися у сучасних комфортних умовах.

За кошти, виділені спільно міською, районною радою та ОТГ, придбано обладнання — апарат для лазерної коагуляції вен та запроваджені сучасні оперативні втручання. У хірургічному відділенні активно проводяться сучасні лапароскопічні операції та операції при грижах. У травматологічному відділенні запроваджені сучасні операції ендопротезування кульшових суглобів. В очному відділенні, завдяки угоді про державно-приватне партнерство, запроваджені оперативні втручання при катаракті очей (факоемульсифікація) — протягом трьох місяців проведено понад 40 операцій.

Також проведено капітальний ремонт коридору та палат урологічного відділення, всі двері та вікна замінено на сучасні металопластикові.

Активно проводяться лапароскопічні операції при захворюваннях передміхурової залози. У відділенні анестезіології та інтенсивної терапії проведено ремонт окремих приміщень, також відремонтовано обладнання, придбано новий апарат «Стимуплекс» та запроваджена регіональна анестезія при травмах кінцівок. На сьогодні запроваджені та активно виконуються всі сучасні методи анестезії.

— Які перспективи перинатального центру?

— Протягом останніх кількох років за підтримки народного депутата України Романа Мацоли, керівників області та району з Фонду регіонального розвитку виділено 20,5 млн. грн. для завершення будівництва перинатального центру. У 2018 році з районного бюджету виділено 683 тис. грн. на співфінансування проекту. Готовність приміщення — 90 відсотків.

Окрім того у палату інтенсивної терапії новонароджених пологового відділення придбано обладнання на суму 200 тис. грн. Торік прийнято близько 800 пологів.

У гінекологічному відділенні активно проводяться сучасні лапароскопічні оперативні втручання. До речі, на пологи часто приїздять жінки із сусідніх районів — Полонського, Ізяславського, Славутського.

— Багато позитивних змін відбулося в інфекційному відділенні…

— Так, протягом останніх двох років проведено капітальний ремонт боксів інфекційного відділення, придбано сучасні меблі, м’який інвентар (залучено коштів на суму 705 тис. грн.). У грудні 2018 року за кошти, виділені депутатами районної ради, придбано апарат «Інфузомат» для дозованого введення медикаментів дітям до року.

Нині ми працюємо над облаштуванням палати інтенсивної терапії. Наприкінці грудня придбані медикаменти для невідкладної допомоги хворим на грип та ГРВІ на суму 20 тис. грн., які нам виділили депутати міської ради.

— Відомо, що велика кількість хворих лікується у відділеннях терапевтичного профілю. Що робиться з покращення надання їм медичної допомоги?

— У відділеннях терапевтичного профілю щороку лікується близько 5 тисяч хворих. У кардіологічному та неврологічному відділеннях запроваджені сучасні методи лікування хворих на інсульт та інфаркт міокарда — тромболізисна терапія. Важливе значення має своєчасність звернення хворих.

Позитивну роль відіграє те, що на території лікарні працюють кабінети комп’ютерної томографії та МРТ. Кабінети приватні, але щомісяця, згідно з угодами, ми маємо можливість для 4-5 хворих проводити обстеження безкоштовно. Це учасники бойових дій та ургентні хворі.

У відділенні відновного лікування запроваджені сучасні методи реабілітації хворих. Функціонують палати для реабілітації інвалідів та ветеранів Другої світової війни, учасників АТО, дітей-інвалідів. Придбано сучасне обладнання у фізіотерапевтичний кабінет. Щороку тут проходять реабілітацію близько 2 тисяч хворих.

Ми плануємо всі відділення терапевтичного профілю розмістити в одному корпусі, провести їхній поточний ремонт і придбати обладнання у палати інтенсивної терапії кардіологічного та неврологічного відділень.

У відділенні відновного лікування плануємо обладнати палату спелеотерапії.

— Які здобутки відділень діагностичного профілю?

— Найбільшим нашим досягненням протягом останнього року є завершення капітального ремонту клініко-діагностичної лабораторії. Протягом багатьох років у лабораторії не проводився ремонт, не оновлювалось обладнання. Спільними зусиллями керівників району, міста та ОТГ, депутатів усіх рівнів виділені кошти для проведення ремонту та оновлення обладнання на суму більше 1 млн. грн.  Проведено капітальний ремонт усіх відділів лабораторії, придбані сучасні аналізатори: біохімічний, гематологічний, аналізатор електролітів, два бінокулярні мікроскопи.

Цей проект є прикладом того, що спільними зусиллями можливо вирішувати будь-які найважчі проблеми. Наша клініко-діагностична лабораторія є однією із найпотужніших в області, щороку тут проводяться більше 1 300 000 лабораторних обстежень.

У діагностичному відділенні кабінет колоноскопії перенесено з терапевтичного корпусу та розміщено у відділенні невідкладної медичної допомоги — в сучасному відремонтованому приміщенні, активно працює й ендоскопічний кабінет.

Протягом останніх двох років ми придбали два апарати ультразвукової діагностики: один апарат вартістю 1600 тис. грн. придбано за кошти обласного, міського та районного бюджетів. Його розміщено у поліклініці (кабінет №18) для обстеження хворих амбулаторного профілю.

Приємно відзначити, що дякуючи колективу Благодійного фонду «Зміцнення громад» та керівнику Т.П.Василик ми отримали апарат УЗД з Німеччини (як благодійну допомогу) та розмістили у пологовому відділенні. На сьогодні у лікарні працюють 4 кабінети ультразвукових досліджень. Щороку проводиться більше 14 тисяч УЗД-обстежень, близько 2 тисяч езофагогастроденоскопій, до 200 колоноскопій, до 300 бронхоскопій.

— На високому рівні організовано й надання амбулаторної допомоги хворим…

— Амбулаторна допомога хворим надається в консультативно-діагностичній поліклініці, у якій ведуть прийом лікарі 34 спеціальностей. Потужність поліклініки — 400 відвідувань на добу.

Протягом року у даному підрозділі також відбулося багато позитивних змін. Як я вже згадувала, у поліклініці відкрито та функціонує кабінет УЗД-досліджень. За кошти, виділені депутатами Ленковецької ОТГ, проведено капітальний ремонт маніпуляційної, ЛОР-кабінету. Встановлені сучасні металопластикові вікна у 10 кабінетах за кошти, виділені депутатами районної ради та за рахунок спонсорської допомоги Шепетівського лісокомунального підприємства (директор П.П.Трофімчук).

Встановлено нові двері, як благодійна допомога від ДП «Шепетівський лісгосп» (директор В.М.Сасюк) та приватного підприємця Оксани Яцюк.

При консультативно-діагностичній поліклініці активно працює денний стаціонар, у якому щороку покращують своє здоров’я більше 3000 хворих.

— Чи є проблемні питання?

— Звичайно, проблеми є. Бюджетних коштів не вистачає для проведення ремонту автомобілів, гаражних приміщень, тому ми зверталися по допомогу та підтримку до депутатів районної ради, наших благодійників. У 2017 році проведено капітальний ремонт покрівлі автогаража, капітальний ремонт двох автомобілів «Тойота». Кошти у сумі 200 тис. грн. були виділені з районного бюджету та благодійниками — Корпорацією «Сварог Вест Груп» та Шепетівським районним спеціалізованим  лісокомунальним підприємством. У 2018 році проведено ремонт пральні.

Нині надзвичайно гостро стоїть питання придбання нового автомобіля для транспортування хворих на третій рівень надання медичної допомоги, тобто до обласного центру.

— У якому стані сьогодні Шепетівський госпітальний округ і що нового відбулося у його розбудові?

— Згідно з постановою Кабінету міністрів України № 932 від 30 листопада 2016 року було затверджено порядок створення госпітальних округів та зобов’язано місцеві органи влади сформувати їх у відповідності до нормативів, розроблених МОЗ. А розпорядженням уряду від 22.03.2017 р. № 199-р затверджено перелік та склад госпітальних округів Хмельницької області.

Госпітальні округи створилися для того, щоб упорядкувати мережу закладів медичної допомоги.

До Шепетівського госпітального округу увійшли заклади охорони здоров’я Шепетівського, Білогірського, Ізяславського, Полонського, Славутського районів та м. Нетішина.  

У січні 2018 року створена Госпітальна рада Шепетівського госпітального округу, яка складається з 28 членів, до складу якої від нашого краю увійшли вісім представників. До нашої госпітальної ради входять різні фахівці — представники органів влади, досвідчені медики, депутати. Планується, що в окрузі буде одна лікарня інтенсивного лікування другого рівня, яка буде центром округу, і кілька лікарень інтенсивного лікування першого рівня.

Працюючи у галузі охорони здоров’я, ми, насамперед, маємо думати про медичні послуги, які повинні бути якісними і доступними для кожного мешканця Шепетівського  госпітального округу.

— Відомо, що 2019-й стане роком реформування вторинної медичної допомоги. Які зміни очікуються упродовж року?

— Так, дійсно, 2019 рік для нас буде дуже відповідальним періодом, тому що ми уже розпочали процес перетворення комунального закладу «Шепетівська ЦРЛ» у комунальне некомерційне підприємство. А 21 грудня 2018 року на сесії Шепетівської районної ради було ухвалено відповідне рішення про перетворення.

Недавно ми брали участь у семінарі-нараді щодо застосування Методології визначення багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, який проводився для представників Чернівецької та Хмельницької областей.

Крім того, Шепетівська ЦРЛ внесена до Переліку пілотних закладів охорони здоров’я для запровадження системи діагностично-споріднених груп на основі Договору, укладеного між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку на реалізацію Проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Нам необхідно протягом трьох місяців пройти процес перетворення у комунальне некомерційне підприємство, оформити всі нормативні документи, поновити ліцензії на медичну практику та обіг наркотичних засобів, провести повну комп’ютеризацію закладу. А ще — укласти договір з Національною службою здоров’я України та з 1 липня запровадити програму «Безкоштовна діагностика», за якою пацієнти за направленням сімейного лікаря, терапевта та педіатра зможуть безоплатно отримати 54 медичні послуги.

— Що б Ви хотіли сказати на завершення нашої розмови?

— Усіх працівників Шепетівської центральної районної лікарні від адміністрації вітаю з Новим, 2019 роком! Бажаю здоров’я, терпіння, благополуччя, упевненості у завтрашньому дні, здійснення всіх планів щодо надання медичної допомоги!

Від колективу лікарні щира подяка народному депутату України Роману Мацолі, депутатам Хмельницької обласної ради Миколі Дячуку, Андрію Гордійчуку, Тетяні Василик, Враму Мовсісяну, голові Хмельницької ОДА Вадиму Лозовому, голові Хмельницької обласної ради Михайлу Загородньому, голові Шепетівської районної ради Петру Дзяворуку, голові Шепетівської РДА Роману Підопригорі, міському голові Михайлу Полодюку, депутатам місцевих органів самоврядування, усім нашим меценатам, керівникам підприємств, особливо М.М.Агаркову, П.П.Трофімчуку, В.В.Турінському, В.П.Смілянцю за вагому підтримку у виділенні додаткових коштів на погашення заборгованості з виплати заробітної плати та зміцнення матеріальної бази лікарні, запровадження сучасних методів лікування хворих.

— Дякую Вам за розмову.

Залиште Ваш коментар
Перевести