Наприкінці грудня, у день 40-річчя початку афганської війни, яка трагічним десятиліттям відбилася на долі нашого народу, біля пам’ятника «Чорний тюльпан», що у центрі Шепетівки, зібралися учасники бойових дій, члени Шепетівської спілки ветеранів Афганістану, воїни-інтернаціоналісти і члени літературно-мистецької студії «Доля».

Настоятель храму святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії, протоієрей Анатолій Вересюк (колишній воїн-афганець) відслужив панахиду за загиблими і померлими. Присутні поклали квіти до пам’ятника і хвилиною мовчання вшанували побратимів.
Що нас спонукає не забувати про криваву війну, яка забрала тисячі українських синів, які не залишили після себе нащадків? Війна залишила вдів без чоловіків і дівчат без наречених. Виросло ціле покоління дітей воїнів-афганців — сиріт і напівсиріт та тих, хто бачив страждання батьків-інвалідів.
Тільки людська пам’ять спонукає не забувати про ті страшні дні, коли у мирні міста та села нашої країни привозили хоронити українських хлопців. Пам’ять, яка потрібна насамперед живим. Потрібна для того, щоб ми пам’ятали, що наші сини не повинні гинути за чужі інтереси в інших країнах.
Захід продовжили у приміщенні Шепетівської СВА (так званому Клубі афганців), де відбулося спільне засідання воїнів-інтернаціоналістів і членів літературно-мистецької студії «Доля». До речі, такі спільні заходи проводяться не вперше.
Лунали вірші про війну в авторському виконанні Віри Кухарук, Олени Кравчук, Зінаїди Русняк, Олександра Губіна. Читали поетичні твори Олександр Костюк, Олена Заєць, Іванна Гринчук. Бард Сергій Харчук виконав пісні на афганську тематику.
Недавно афганцям презентували програвач вінілових платівок. Тож голова Спілки Валерій Окорський поставив платівку, яку отримав у подарунок на зборах у м. Кундузі у 1980 році, і присутні мали можливість прослухати пісню тих років.
Ветерани згадували про військові будні, втрати бойових друзів, мужність та героїзм звичайних хлопців, які навчилися виживати у страшних умовах.
Афганська війна – болючий спогад воїнів. Ветерани Микола Ліончук, Олександр Гурінович, Петро Шидей та Валерій Окорський провели для студійців екскурсію музеєм бойової слави.
Нам, людям цивільним, навіть важко уявити, як нелегко цим хлопцям було повертатися до мирного життя, скільки терпіння і мужнос­ті знадобилося, щоб навчитися просто жити. Хіба можуть роки залікувати отой оголений нерв, який досі болить за тих, хто лежить у землі, хто дивиться на них з небес?
Допоки житимуть батьки, брати і сестри, вдови і діти тих, хто загинув в Афганістані, ми повинні запалювати свічі на могилах жертв цієї війни і молитися за невинно убієнних.
Усі післявоєнні роки Шепетівська СВА працює із школярами та молоддю, виховуючи їх в дусі патріотизму, національної свідомості, гідності та гордості за шепетівчан, які з честю виконували інтернаціональний військовий обов’язок. Саме воїни-афганці знайомлять їх з трагічною сторінкою нашої історії, виховують повагу до учасників Другої світової війни, воєнних подій в Афганістані та інших військових конфліктів, учасників нинішньої російсько-­української війни.
Віра КУХАРУК,
керівник Шепетівської літературно-
мистецької студії «Доля».

На знімку: під час вшанування ветеранів афганської війни.