До офісу Шепетівської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України, яку рівно два роки очолює депутатка міської ради, голова Спілки підприємців Шепетівки Галина Веселкова, веде доріжка, дбайливо обсаджена кущиками лаванди, квітами.
У всьому відчувається порядок — і зовні, і у середині приміщень. Тут за сприяння міської ради проведено ремонт, належно обладнано кабінети, у яких фахівці надають різноманітні послуги для громадян, які потребують підтримки.
Ми поспілкувалися з Галиною Петрівною, членами її команди, волонтерами. Нашим гідом була тренерка з напрямку психічного здоров’я і психо-соціальної підтримки Катерина Антонюк, яка, до речі, після закінчення Національного університету «Острозька академія» свідомо обрала роботу в організації Червоного Хреста.
Загалом мова піде про реалізацію корисних і дієвих проєктів для громад Шепетівського краю, розширення різноманітних послуг.
Ми побували у закладі якраз після проведення «круглого столу», ініційованого міськрайонною організацією Червоного Хреста під назвою «Стратегія масштабування партнерства».
Метою проведення «круглого столу» було розширення співпраці між партнерами, розробка подальшої ефективної діяльності «червонохрестівців».
Захід відбувся 6 вересня у тренінговій залі КП «Шепетівське ремонтно-експлуатаційне підприємство» за участі представників міської і районної влади, закладів охорони здоров’я та освіти, співробітників ДСНС, колег із Хмельницької обласної організації ТЧХУ.
Модератором зустрічі була радник міського голови Ольга Петрова, яка цікаво побудувала дискусійні панелі навколо питань: «Зміцнення співпраці Шепетівської міськрайонної організації ТЧХУ з місцевою владою», «Міжсекторальна співпраця: як діяльність ШМРО ТЧХУ посилює діяльність закладів освіти та медицини» та «Інновації заради розвитку: нові вектори співпраці».
Роботу організації презентувала її керівниця Галина Веселкова. Після жвавого обговорення відбулося підписання резолюції про спільну реалізацію проєкту серед адвокатів волонтерського руху у Шепетівському районі «Розвиток м’яких навичок для ефективної волонтерської діяльності». Як зауважила Ольга Петрова, це одноденна навчальна програма, яка спрямована на посилення м’яких навичок, необхідних для впровадження проєктів волонтерської співпраці, зокрема із Товариством Червоного Хреста України.
— Ми дуже вдячні партнерам за розуміння і підтримку, — говорить Галина Веселкова. — Таке об’єднання зусиль у час війни однозначно позитивно позначиться на діяльності нашої організації, на розвитку можливостей у наданні послуг. Це стратегія на перспективу. А будні наші й далі насичені копіткою працею. По суті, це робота 24/7. Колектив невеликий, тому, якщо є нагальна робота, то долучаються усі співробітники. Ще й кличемо добровільних помічників. Особливо, коли за наявності на складі товарів видаємо продуктові та гігієнічні набори певним категоріям населення.
Облуговуємо громадян у 18 громадах Шепетівщини. Це внутрішньо переміщені особи (ВПО), багатодітні родини, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, особи з інвалідністю I та II груп, сім’ї, у яких виховується дитина з інвалідністю віком до 18 років, пенсіонери категорії 75+, одинокі мати чи батько, а ще — родини загиблих захисників.
Зауважимо, що потрібно обов’язково попередньо зареєструватися. На жаль, на третьому році війни обсяги гуманітарної допомоги з-за кордону зменшилися.
— Донори не готові її надавати у тій кількості, яка б відповідала нашим запитам і потребам, — каже Галина Петрівна. — Тому шукаємо різні шляхи, аби підтримати нужденних.
Ми побували у кімнаті, де пакують продуктові набори. Тут пахне лавандою. Як розповіла співробітниця організації Марія Пасічник, влітку квіти лаванди насушили і тепер їхню запашну гілочку кладуть у набір продуктів, аби було приємно підопічним. Буває, що за день видають по 100 і більше наборів.
А ще тут діє «Банк одягу» для дітей і дорослих. Ним можуть скористатися вище перераховані категорії осіб і безкоштовно підібрати для себе та членів своїх сімей необхідні речі. Поповнюють «Банк одягу» мешканці Шепетівщини.
— Дехто думає, що ми тільки займаємося видачею «гуманітарки». Але це зовсім не так, — долучається до розмови Катерина Антонюк, тренерка з напрямку психічного здоров’я і психо-соціальної підтримки. — Працюємо за багатьма напрямками. Так, у час війни дуже важлива підтримка ментального здоров’я людей. Адже від постійних стресів, звуків сирен, які іноді лунають кілька разів на добу, а тривоги тривають годинами, страждає людська психіка. Тому всім охочим надаємо першу психологічну допомогу та базову психо-соціальну підтримку.
Аби розрадити людей, відволікти їх від жахів кровопролитної війни, готуємо різноманітні заходи для зняття нервової напруги, даруємо позитивні емоції, влаштовуємо ігри, проводимо заняття з елементами творчості, майстер-класи з глинотерапії, піщаної терапії тощо. Активно працюємо над тим, щоб люди дбали про власне і чуже ментальне здоров’я, опанували навички надання першої психологічної допомоги для дітей і дорослих.
Для цього організовуємо тренінги, пояснюємо, як розпізнати, що дитина чи доросла людина потребує першої психологічної підтримки.
Тренінги щомісяця відбуваються для освітян, співробітників поліції та ДСНС. У їхній підготовці та проведенні беруть участь координатори, тренери Катерина Антонюк, Наталія Фурда, Ірина Філінюк, Ірина Шинкарук. Також долучають волонтерів-фахівців, які проводять лекції з базової психологічної підтримки.
Не так давно у міськрайонній організації ТЧХУ започаткували напрямок «Активне довголіття» для категорії громадян 60+. Власне, до занять приєднуються усі охочі. Тут проводять заняття із скандинавської ходьби, різні активності, оздоровчі фізичні вправи.
А ще учасники своїми руками виготовляють вироби, зокрема ляльки-мотанки. Цим напрямком опікується Олена Гурко.
Співробітники та волонтери часто проводять майстер-класи та тренінги з надання першої допомоги у різних життєвих ситуаціях. Заходи планує тренерка Ірина Філінюк. Під час їхнього проведення присутні мають змогу послухати і побачити алгоритм виконання серцево-легеневої реанімації, навчитися зупиняти кровотечу, транспортувати потерпілих, надавати першу допомогу при травмуванні, опіках, пораненнях. Після тренінгів кожен може отримати сертифікат.
Уже два роки в організації діє проєкт «Догляд вдома». Завдяки йому соціальні помічниці Червоного Хреста здійснюють належний супровід людей з інвалідністю І та ІІ груп, самотніх людей похилого віку та умовно одиноких осіб, які хоча і мають близьких, але вони перебувають за межами області або за кордоном. Це особи, якими не можуть опікуватися органи соцзахисту, бо ті не належать до відповідної категорії громадян. Тому волонтери допомагають їм у приготуванні іжі, прибиранні, доставляють продукти харчування, надають гігієнічні послуги, спілкуються.
— Нині восьмеро наших помічниць опікуються майже сотнею осіб, які потребують підтримки і догляду, — говорить координатор проєкту Владислав Могінський. — Це мешканці Шепетівки та сіл району. Є ще запити від людей, але у нас обмежені фінансові можливості для збільшення штату працівників.
При організації працюють дві медико-психологічні бригади, які обслуговують весь Шепетівський район та надають спектр медичної допомоги мешканцям краю. Лікарі безкоштовно проводять огляди, роблять кардіограми, швидкі тести на гепатити, ковід, вимірюють рівень цукору в крові, при потребі видають ліки. До складу бригади входять лікар, медсестра, психолог і водій. Вони бувають у найвіддаленіших селах.
Також тут працює центр гігієни «Соціальна пральня», де вразливі верстви населення мають змогу випрати та висушити одяг, білизну. Усі, хто користується цією послугою, задоволені.
А ще почала функціонувати «Соціальна перукарня». Перукарі працюють на волонтерських засадах.
Належно обладнаний кабінет відновлення та релаксу, де надає послуги фахівчиня Олена Варухіна.
Варто згадати, як «червонохрестівці» влітку на прилеглій території обладнали простір для літнього кінозалу, де демонстрували кінофільми для молоді та старших людей.
Багато проєктів, багато різнопланових напрямків втілюють у життя співробітники та волонтери Шепетівської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України. Усе роблять задля допомоги нужденним, разом з усіма працюють і наближають перемогу над ворогом.
Світлана МОРОЗ.