ГОЛОВНА СТОРІНКА ГОЛОВНІ НОВИНИ Як виглядав наш «обласний центр» у рік, коли в Парижі з’явилася Ейфелева вежа?

Як виглядав наш «обласний центр» у рік, коли в Парижі з’явилася Ейфелева вежа?

46 переглядів

Про це можна довідатися з творів французького художника Сестеро де Лаутерекена. 1889 року він зробив замальовки Житомира (тодішнього центру Волинської губернії, складовою якої була Шепетівка) та сусіднього Бердичева («фінансової столиці» Волині). Роботи художника нещодавно відреставрували. До січня 2021 року вони експонуватимуться у Житомирському обласному краєзнавчому музеї. 

У роботах де Лаутерекена багато місця займають деталі. Із «пафосними» пам’ятками архітектури Житомира «сусідять» міські вулиці, якими снують перехожі, зображені різні торгові ятки.

На його малюнках видно чудернацькі, як натепер, транспортні засоби і пристосування. Тут, наприклад, на вулиці Київській, один чоловік обійшовся без коня — тягне за собою візка на двох великих дерев’яних колесах. Також художник запримітив стовпи із телеграфними дротами (на ті часи — неабияке технічне досягнення).

Вельми естетично виглядає ріка Тетерів та численна приватна житлова забудова на узбережжі. Таке враження, що 1889 року ця річка, на якій «стояв» наш тодішній губернський центр, була більш повноводною, ніж тепер.

Щодо зображень Сестеро де Лаутерекеном Бердичева, то на одному з таких бачимо колодязь-«журавель» (див. ліворуч). Нині «журавлі» навіть у далеких селах Шепетівщини вже екзотика. А от наприкінці ХІХ століття, виявляється, вони були типовим явищем «ландшафту» міст.

Інші малюнки цього міста підтверджують те, чому воно вважалося «фінансовою столицею» Волинської губернії. Адже зафіксовані «картинки з життя» не «сонні», не монотонні. Всі там кудись поспішають, «рябить» від закладів торгівлі.

До речі, перший трамвай у Бердичеві «запустили» на 5 років раніше, ніж у Житомирі, — 1892-го. І саме в цьому місті були максимально сконцентровані провідні банківські заклади Волинської губернії.

Зрештою, наприкінці 1880-х, коли француз Сестеро де Лаутерекен зробив свої замальовки, в майже 80-тисячному Бердичеві проживало на 15-20 тисяч людей більше, ніж у «статусному» Житомирі.

В. К.

Залиште Ваш коментар
Перевести