Шепетівський край славиться своїми лісами завдяки невтомній праці багатьох поколінь працівників державного підприємства «Шепетівське лісове господарство». Адже вони сумлінно дбають про розвиток, упорядкованість та продуктивність свого лісового фонду. Тож і ліси наші напрочуд гарні — від потужних дібров до соснових борів, змішаних деревостанів.
Хоча і важка це праця — вирощувати ліси, зате для майбутнього, щоб на нашій землі вони були завжди — як для теперішнього, так і для прийдешніх поколінь. Й ці люди наділені благодаттю від Всевишнього, радістю бачити, як ростуть посаджені дерева, примножуючи природну красу й багатство краю.
І на оцю благодатну вересневу пору припадає їхнє професійне свято — День працівника лісу, яке об’єднує людей, відданих на все життя рідним лісам та обраній професії.
Серйозним екзаменом на професіоналізм та витривалість стала для шепетівських лісівників ця воєнна доба. І вони гідно та звитяжно тримають свій лісівничий фронт, незважаючи на всі труднощі, наполегливо шукають й знаходять ефективні шляхи розвитку виробництва, чітко бачать перспективи свого підприємства.
— Кожен з підрозділів держлісгоспу, а до його складу входять 11 лісництв, лісокомплекс та автопарк, сумлінно виконує покладені на нього функції, що дозволяє навіть під час війни забезпечувати державу лісоматеріалами та сплачувати вчасно податки. Вирощуванню лісу наші працівники віддають душу і серце, — розповідає про будні й здобутки колективу директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк. — Цьогоріч створено 86 гектарів лісових насаджень. Догляд за культурами здійснено на площі 511 гектарів, переважно механізованим способом за допомогою мульчера «Канзас-170» та кущорізів.
Для надійного захисту насаджень від пожеж за сім місяців прокладено 142 кілометри нових мінералізованих смуг, проведено догляд за існуючими на загальній протяжності 396 кілометрів. Завдяки цьому, а також постійному відеоспостереженню за лісами, постійному патрулюванню рейдових бригад не допущено жодної великої пожежі — сталося лише три низових займання на площі 0,18 гектара.
Загалом на власних потужностях підприємство переробило майже 3587 кубометрів низькосортної деревини. Випущено пиломатеріалів (хвойних і дубових) понад 2124 кубометри, обрізків — більше 668 кубометрів, заготовлено та реалізовано тріски паливної понад 483 кубометри.
За словами Володимира Михайловича, для досягнення вагомих результатів на підприємстві постійно зміцнюють матеріально-технічну базу. Тільки за попередній і поточний роки придбали сучасні імпортні трактор, екскаватор, пожежний модуль, сівалку жолудеву, культиватор і два плуги, установки для флотації жолудя й для термотерапії. А імпортна новітня посадкова машина, яка недавно стала у стрій технопарку, дозволить ефективніше, продуктивніше проводити планові посадки лісу, мінімізуючи ручну працю.
Тож ліси Шепетівщини ростимуть і за європейськими стандартами, і за прогресивними технологіями. Лісівники й надалі планують закуповувати техніку та сучасне обладнання для вирощування та заготівлі лісу.
Розвивають у Шепетівському держлісгоспі й інші напрямки лісової галузі. Зокрема, природо-заповідну мережу. Чимало зроблено, аби побільшало у зелених угіддях й дичини. Так, для забезпечення оптимальної кількості диких звірів на території лісгоспу є вісім підгодівельних комплексів, 75 годівниць та 80 солонців. Господарі зелених угідь не тільки підгодовують звірів, а й охороняють їх від браконьєрів.
У лісах підприємства багато козуль, кабанів, є лосі. Восени минулого року тут придбали шість оленів благородних. У цьому році на радість лісівникам є уже приплід — четверо оленяток. Для їхнього розведення проведено реконструкцію вольєра площею 7,5 гектара. Також лісівники влаштували фазанарій площею 0,1 гектара.
Не зайве нагадати, що лісгосп славиться й зонами відпочинку. Для комфортного відпочинку населення міста Шепетівки та району в ДП «Шепетівський лісгосп» функціонує їхня мережа, яка складається із 7 добре облаштованих рекреаційних пунктів та понад 50 місць відпочинку: «грибочків», альтанок, які розміщені у різних куточках лісових насаджень для забезпечення комфортного дозвілля населення на лоні природи.
Особливою популярністю серед відпочиваючих користуються місця відпочинку поблизу міста та автодоріг. Лідерами серед відвідувачів є «Дубки» та «Лісовий кордон». Лісівники постійно працюють над оновленням та поліпшенням існуючої мережі. Навіть зараз, незважаючи на важкі умови, вони розширюють та проводять реконструкцію зони відпочинку «Дубки».
До слова, завдяки значним обсягам реалізації продукції підприємство має можливості як розвивати різні сфери лісогосподарської діяльності, так і справно наповнювати бюджет.
— Ми щороку збільшуємо відрахування до бюджетів усіх рівнів. Так, за вісім місяців наше підприємство сплатило до державного бюджету 27812,5 тис. гривень податків, до місцевого — 12212,9 тис. гривень, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування — 9910,8 тис. гривень, всього — 49936,2 тис. гривень, — каже Володимир Михайлович. — Маючи прибутки, дбаємо і про соціальний захист своїх працівників. Протягом першого півріччя їм виплачено 604,8 тис. гривень на оздоровлення. Підтримуємо матеріально й ветеранів галузі.
Також лісівники завжди стояли на позиції відповідальності перед суспільством. Тож на порозі нового опалювального сезону вони пропонують населенню та закладам соціальної сфери уже сьогодні придбати за помірними цінами якісну суху дров’яну сировину — для економії бюджету та підтримки вітчизняного виробництва. Адже на сьогодні це і економічно дешевший вид енергії (майже у 2,5 рази порівняно з опалюванням природним газом), і енергетична незалежність.
До того ж, у цей період сприятливі погодні умови для заїзду будь-якого транспортного засобу до лісового масиву.
А ще лісівники нагадують, що є пільгові категорії населення (малозабезпечені сім’ї, учасники АТО та ООС, пенсіонери, люди з інвалідністю), яким теж рекомендують запастись дровами уже сьогодні. До речі, видана деревина проходить через електронний облік, що підтверджує її легальне походження.
І, звісно ж, першочерговим нині є спільна робота всього лісівничого економічного фронту на Перемогу та підтримку Збройних Сил України. Практично з перших днів війни надається допомога й постраждалому від агресії ворога населенню у прифронтовій зоні.
Насамперед було забезпечено мобілізованих з лісгоспу працівників, яких направляють у зону бойових дій, засобами захисту на суму 320 тисяч гривень. Для Збройних Сил і Нацгвардії на території району надано лісоматеріали круглі й дрова. Найбільше їх відпустили для підрозділів тероборони Донецької, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Харківської областей – майже 420 кубометрів. Також працівники підприємства перерахували 316 тисяч гривень на підтримку лісівників, які постраждали внаслідок бойових дій.
— Колектив лісівників Шепетівщини і надалі все робитиме для наближення перемоги над російськими окупантами. А вона скоро настане! — переконаний директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк. — Тож з нагоди свята хочу висловити сердечну подяку тим, хто бере безпосередню участь у відсічі ворожої агресії, волонтерам, усім, хто постійно надає всебічну допомогу підрозділам Збройних Сил України.
Ми завжди пам’ятатимемо і тих земляків, які віддали своє життя за незалежність і територіальну цілісність держави. Їхні імена назавжди звучатимуть у життєстверджуючому гомоні рідних лісів, які ми плекатимемо для прийдешніх поколінь і мирного неба над ними.
Шановні колеги і ветерани лісової галузі! Бажаю кожному з вас благополуччя і добробуту, здоров’я та родинного щастя, миру, віри у Перемогу та краще майбутнє нашої України!
Володимир НИТКА.
На знімках: 1) колектив лісгоспу;
2) працівники лісокомплексу;
3) лісівники під час садіння лісу з Народними артистами України Н.Сумською, А.Хостікоєвим та містянами висаджують молоді сосни у рамках Програми Президента України «Зелена країна».