НКРЕКП змінила порядок послуг з доставки природного газу та встановила нові тарифи для ПрАТ «Шепетівкагаз»

З 1 січня 2020 року, відповідно до Постанови № 2080 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відбувся перехід на тарифікацію послуг розподілу природного газу за системою замовленої потужності. Це означає, що кожен побутовий споживач буде платити окремо за постачання природного газу та за послуги з його доставки (розподіл), тобто за двома окремими платіжними документами.

— Відповідно до нормативних актів, які регулюють ринкові відносин у газовій сфері України, відбулася зміна принципів формування вартості послуг з газопостачання. Ми уже повідомляли, що вартість послуг, пов’язаних із споживанням природного газу, для споживачів усіх категорій буде складатися з двох частин, а саме — безпосередньої вартос­ті обсягу фактично спожитого природного газу та вартості послуг розподілу природного газу (абонентська плата), — коментує нововведення у газовій сфері заступник голови правління ПрАТ «Шепетівкагаз» Анатолій Пращур. — Річна вартість послуг з розподілу природного газу (йдеться про так званий газовий рік — період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня попереднього календарного року і триває до першої газової доби жовтня поточного календарного року) для побутових споживачів визначається за формулою: обсяг споживання природного газу у попередньому році, помножений на тариф послуги з розподілу.
При цьому споживач щомісячно сплачує 1/12 частину річного тарифу послуг з розподілу, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим споживачем за газовий рік, незалежно від фактичного обсягу споживання природного газу у поточному місяці.
Вартість послуг з розподілу природного газу виключається з вартості природного газу для споживачів. Тобто фактична вартість обсягів природного газу буде зменшена відносно поточної ціни газу. Такий підхід дозволить знизити для споживача фінансове навантаження за послугу розподілу природного газу у пікові періоди споживання (насамперед в опалювальний період).
Отож відтепер оплату за газопостачання виокремлено в інший платіж. Відтак, повторюсь, оплата за спожитий газ та за газопостачання буде оплачуватись за двома різними платіжками. Однак зауважу, що на загальний розмір оплати за газ це суттєво не вплине.
Оплата вартості послуги з розподілу природного газу споживачем, який не є побутовим, здійснюється згідно з договором на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо, згідно із законодавством, споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, то оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом викорис­тання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу у тому місяці, в якому надійшли кошти.
Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих кош­тів, — продовжує Анатолій Миколайович.
— Побутовими споживачами оплата вартості послуги з розподілу природного газу здійснюється до 20 числа (включно) місяця, у якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка оператора ГРМ.
Оплата вартості послуг здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу виключно грошовими коштами. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.
Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об’єкта (об’єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Ще раз зауважу, що місячна вартість пос­луги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об’єкта (об’єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ з розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. До слова, перегляд тарифів на розподіл природного газу для ПрАТ «Шепетівкагаз» не переглядався з початку 2016 року.
Недавно Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (№ 3051 від 24.12.2019 р.), встановлено нові тарифи на послуги розподілу природного газу для ПрАТ «Шепетівкагаз». Відтак НКРЕКП постановила, що:

1) на період з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року включно тариф на послуги розподілу природного газу становить 0,56 грн. за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ). З ПДВ тариф складатиме 0,672 грн. за 1 м3 на місяць;
2) з 01 липня 2020 року тариф на пос­луги розподілу природного газу — 0,62 грн. за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ). З ПДВ тариф складатиме 0,744 грн. за 1 м3 на місяць.

Ця постанова набрала чинності з дня, нас­тупного за датою її опублікування в офіційному друкованому виданні — газеті «Урядовий кур’єр», тобто з 29 грудня 2019 року.
Володимир НИТКА.