ГОЛОВНА СТОРІНКА Історія За 100 км від Шепетівки знайшли рідкісні гроші Давньої Русі з тризубами

За 100 км від Шепетівки знайшли рідкісні гроші Давньої Русі з тризубами

41 переглядів

Житель селища міського типу Городниця, що у Новоград-Волинському районі на Житомирщині, увечері 27 серпня виявив скарб зі срібників — давньоруських монет часів правління Володимира Святославовича та Святополка Ярополковича. Трапилися вони чоловіку, якого звати Сергієм, випадково, у місцевому лісі. Туди заїхав, аби накопати кілька мішків піску (робив ремонт у тещі).

Свою знахідку в піску Сергій сфотографував і відправив світлини другові. Від нього вже за кілька годин про монети дізнався вчений, кандидат історичних наук, ведучий тематичної програми на «Радіо Культура» Олександр Алфьоров. З його легкої руки про новину того саме вечора довідалися редактори провідних українських телекомпаній — «Україна», «1+1», «Суспільного».

Наступного дня Олександр Алфьоров вирушив на місце знахідки та здійснив атрибуцію і опис монет. В скарбі виявилося 32 срібники. З них 27 належали Володимиру Святославовичу, а ще 5 Святополку Ярополковичу. Його дослідник датував початком ХІ століття (1000 — 1019 роки). Серед монет виявив невідомі науці екземпляри.

Місце у Городницькому лісі, де було знайдено скарб.
Вигляд монет після описування.

29 серпня розпочалася процедура передачі скарбу державі. Під посиленою охороною поліції його відвезли до Житомирського краєзнавчого музею на тимчасове зберігання. Монети потребують негайного втручання реставраторів та консервації.

Завітав побачити знахідку до Городниці голова Житомирської ОДА Віталій Бунечко. За збігом обставин, він перебував у Новограді-Волинському з візитом. Трохи згодом про скарб дізнався міністр культури і взяв справу під особистий контроль.

30 серпня на місце знахідки приїхали археологи з Житомира. Ретельно обстеживши місце, вони виявили ще 5 монет Володимира Святославовича та 1 — Святополка Ярополковича.

«Подібних знахідок історія не знала майже півтора сторіччя. Людина, що знайшла скарб, має отримати від держави Україна не лише грошову винагороду, а й бути нагородженою», — висловив думку пан Олександр на своїй фейсбук-сторінці.

Найближчим часом відбудеться наукова конференція з нумізматики у Переяславі, на якій професіонали з різних куточків нашої держави обговорять унікальні знахідки в Городницькому лісі.

«Якщо чесно, то я від самого початку сумнівався в справжності цього скарбу, — прокоментував Микола Бендюк, реставратор-мистецтвознавець із Національного університету «Острозька Академія». — Втім, перечитавши все, що написав Олександр Алфьоров, думаю що це таки сенсаційна знахідка! Такої кількості срібників княжої доби давно не було, останній раз такого рівня скарб знайшли більше ста років тому. А сумніви мої полягали в тому, що останнім часом на ринку в Україні нерідко «ходили» підробки срібників. І виготовляли їх доволі якісно — як у нас, так і за кордоном… Тому й не відразу повірив в розповідь Олександра, думав, що його «розводять» подібними сенсаціями. Однак, наразі схильний вважати знахідку справжньою».

Спеціаліст переконаний, що всі крапки над «і» розставить експертиза, яка підтвердить або спростує автентичність монет. Тоді й стане зрозуміло, наскільки сенсаційною є ця знахідка.

До речі, у часи, коли в Давньоруській українській державі чеканилися срібники Володимира та Святополка, до виникнення міста Москви (за однією з версій, її заснував Юрій Довгорукий у 1147 році) залишалося більш ніж століття.

Володимир КОВАЛЬЧУК.

Світлини з ФБ-сторінки Олександра АЛФЬОРОВА.

Залиште Ваш коментар
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Перевести