Перший, офіційно зареєстрований, випадок інфікування коронавірусом COVID-19 було зафіксовано наприкінці грудня 2019 року. Через стрімке поширення вірусу багато країн заборонили експорт ліків та засобів профілактики.
До списку таких долучилася й Україна. Та чому це сталося лише тепер, коли запровадили карантин? І чому Україна уже під час епідемії продовжувала експортувати життєво важливі медичні маски?

Колишній Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що у лютому з України вивезли 118 тонн медичних масок із фільтром та 408 тонн масок без фільтру. Відповідну заяву він зробив у «Facebook», підкріпивши її знімком монітора з певними даними – вочевидь щодо експорту цих виробів. На них можна бачити низку експортерів.
Він рекомендував уряду чесно сказати, хто винен у тому, що у лютому з України вивезли 118 тонн масок із фільтром і 408 тонн масок без фільтру. Адже всі розумні країни давно заборонили вивозити ці, життєво необхідні для хворих і медиків, вироби. У нас же за останні три місяці експорт цієї продукції становив 983,5 тонни!.
Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов двічі звертався з проханням тимчасово заборонити експорт масок і засобів захисту, щоб не допустити поширення коронавірусу в Україні. При цьому на той момент прем’єр-міністр Олексій Гончарук зігнорував рекомендації РНБО.
Заборонив їх експорт уже новий прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Однак таке рішення було ухвалено запізно – у переважній більшості аптек масок немає взагалі, а там, де вони є, ціни злетіли у сотні разів. У деяких аптеках їх продають по 800 грн. за упаковку при її собівартості 20 грн. І це у кращому випадку, бо ж подекуди за одну маску правлять 20 грн. і більше.
Багато країн уже давно заборонили експортувати товари, які можуть зберегти здоров›я за умов поширення вірусу. При цьому в Україні, де також спостерігається дефіцит масок, їх у цей момент почали активно експортувати. Тепер будемо закуповувати їх за кордоном.
Зазначимо, що Кабінет міністрів лише 11 березня вирішив заборонити експорт продукції, яка може зупинити поширення епідемії (у тому числі й масок).
(З інших видань).