Як шепетівчанин допомагає військовим пережити холодну зиму на фронті
В останні кілька днів до України прийшла справжня зима зі снігопадами та сильними морозами: стовпчики термометрів подекуди опустилися до -20 °С. Такі погодні умови, звісно ж, не могли не вплинути на ситуацію на фронті. Відтак, окрім ворога нашим військовим почав дошкуляти ще й холод.
Аби оборонцям України було легше пережити цю сувору зиму, 34-річний шепетівчанин, священник Роман Лаврук взявся виготовляти компактні пальники зі звичайних металевих трубок. За словами чоловіка, на створення таких пальників його надихнуло відео українського військового, який, сидячи у бліндажі, розповідав про те, що металеві трубки, скріплені дротом та розміщені на окопних свічках, упродовж кількох хвилин розжарюються настільки сильно, що їх неможливо взяти до рук.
— Я посидів, подумав і вирішив самому таких наробити, але уже не просто змотати металеві трубки дротом, а зварити їх між собою. Поекспериментувавши з різними розмірами трубок, зупинився на трубках розміром 40х40 мм і відстанню між ними у 2 см. Спершу робив пальники із регулюванням висоти свічки, аби можна було контролювати силу полум’я, проте згодом зрозумів, що це зайва деталь.
Зрештою після багатьох спроб удосконалити пальники, для більш зручного використання я залишив лише чотири ніжки, які «втикаються» у землю. І поки що я віддаю перевагу тільки такій технології, — розповідає Роман.
Разом із ним цією справою займається і його брат Тарас. На виготовлення одного такого пристрою вони витрачають близько 20-30 хвилин, собівартість же пальника становить 200 гривень.
— Кілька днів тому про цю ініціативу я розповів у соціальних мережах в одній із шепетівських груп. Мешканці нашого міста досить активно підтримали її фінансово. Зокрема, лише за один вечір нам вдалося зібрати 4430 гривень. На цю суму ми уже закупили метал, порізали його і почали виготовляти пальники, які передамо нашим військовим на фронт, — ділиться чоловік.
На думку Романа, такий пальник має чимало переваг — він є дуже простим і у виготовленні, і у використанні. Більше того — максимально компактним, легким та мобільним. Особливо у складних умовах, коли захисникам доводиться часто переміщуватися та знаходитися у постійній бойовій готовності.
— Головне у цих пальниках те, що вони є дешевими. Адже низька собівартість продукції може посприяти запуску масового виробництва. Завдяки доступності й невисокій вартості пальників чимало людей зможуть виготовляти їх, як і ми, у гаражах або у невеличких майстернях, що сприятиме розповсюдженню цієї ефективної та економічно вигідної технології. Крім того, з огляду на їхню ціну, втратити пристрої або випадково забути їх на попередніх позиціях буде не так шкода, — додає Роман.
Серед інших суттєвих переваг пальників він також наголошує на їхній багатофункціональності. З ними захисники зможуть готувати їжу, сушити одяг та грітися. Скажімо, один такий компактний пристрій здатний подарувати тепло одночасно чотирьом–п’ятьом людям, саме така кількість осіб може розміститися навколо пальника.
— Зараз я ще думаю над тим, аби прикріпити до пальника якусь невеличку підставку для чашки чи казанка, щоб нашим хлопцям було зручніше розігрівати їжу, заварювати каву, чай тощо, — ділиться планами чоловік, а наостанок пояснює, чому нині важливо донатити не лише на дрони, а й на пальники:
— Дрони — це добре, але побут військових теж треба якось облаштовувати, бо ж навіть тим самим операторам дронів, сидячи у бліндажах та окопах, потрібно чимось зігріти руки, тому що замерзлими пальцями не надто безпілотником покеруєш, та й навіть на курок не понатискаєш.
Отож, щоб надалі українські військові у такі сильні морози могли ефективно знищувати окупантів, нам потрібно створювати ще більше пальників. Ви також можете долучитися до благодійної ініціативи Романа Лаврука й задонатити будь-яку суму на картку «Монобанку»: 5375 4115 0168 1766 (Лаврук Роман Сергійович). Призначення платежу: «на пальники».
Аліна БОДНАРУК.