З настанням літа у лісових угіддях Шепетівщини не лише збільшується їхнє відвідування любителями відпочити на лоні природи, а й значно зростає ймовірність виникнення пожеж. Високі температури, вітряна погода можуть роздмухати із жарини велике полум’я, яке спричинить значні збитки довкіллю. Найчастіше пожежі у цей час стаються через людську недбалість.
Аби запобігти та попередити шкоду від вогняної стихії, працівники лісової охорони ДП «Шепетівський лісгосп» постійно проводять рейди із залученням працівників ДСНС та Національної поліції щодо виявлення порушників правил пожежної безпеки у лісах.
— Працівники лісгоспу разом з рятувальниками та поліцією кожного дня проводять патрулювання, — розповідає Максим Михальчук, інженер з охорони і захисту лісу ДП «Шепетівський лісгосп». — Ми інформуємо людей про те, що не можна розпалювати багаття, залишати тліюче вогнище, кидати недопалки та викидати легкозаймисті матеріали, смітити у лісі.
Дана профілактична робота триває як у лісових масивах, так і у зонах рекреацій або у зонах відпочинку серед їхніх відвідувачів. Цьогоріч, у період воєнного стану, відпочивати, розпалюючи багаття, можна лише тут.
Таких місць для відпочинку на території обслуговування державного підприємства «Шепетівський лісгосп» є шість і вони користуються неабиякою популярністю. Тут можна відпочити з друзями, родиною. Для того, аби відпочинок був безпечним, територія спеціально обладнана, по периметру прокладені мінералізовані смуги.
— На даний час, — каже Максим Михальчук, — у лісах та лісосмугах перебувати можна, однак є певні обмеження. Одне із них — заїзд автотранспортом на територію лісу чи лісосмуги, окрім велотранспорту.
Лісівник розповідає, аби запобігти займанням у лісових масивах, вони ведуть роз’яснювальну роботу з населенням та організовують протипожежні заходи у лісі.
— Окрім роз’яснювальних бесід з населенням також встановлюємо аншлаги та стенди з протипожежної тематики, облаштовуємо рекреаційні зони відпочинку. Також у місцях найбільшої загрози займань, а це місця поблизу населених пунктів, автодоріг чи тих самих рекреаційних зон, — пояснює Максим Михальчук, — облаштовуються мінералізовані смуги.
Так, з початку року лісівники облаштували понад 100 кілометрів мінералізованих смуг та доглянули 193 кілометри уже існуючих, перекрили 62 позапланові дороги, щоб унеможливити заїзд транспортних засобів сторонніх громадян у лісові угіддя.
У разі виникнення пожежі у лісових масивах саме лісівники відповідають за її гасіння. Для того, аби бути ефективними у цьому, лісгосп поповнює матеріально-технічну базу, розширює авто- та мотопарк, відпрацьовує навички та уміння виявлення пожежі. На території лісництв розташовані пожежні водойми, які використовуються у разі займань.
Для забезпечення належної охорони лісових насаджень від займань на території ДП «Шепетівський лісгосп» функціонує система відеоспостереження за лісовими масивами. Застосування даної системи розпочалося у далекому 2011 році у Мальованському лісництві, а вже сьогодні у лісівників встановлено чотири таких відеокамери. Зокрема, у травні лісівники завершили монтаж додаткової відеокамери, розташованої на території Романівського лісництва, що дасть змогу покращити точність виявлення місця можливого загоряння.
Дана система дозволяє вчасно виявляти осередки займань та встановлювати їхнє місце знаходження, що у рази пришвидшує виявлення пожежі на місцях. Центр управління системи знаходиться на території автопарку підприємства, де виведено зображення із встановлених відеокамер, розташованих на території лісгоспу.
Крім цього, під час проведення профілактичних та попереджувальних заходів, лісівники інформують щодо закріпленої на державному рівні системи штрафів за виникнення пожеж у лісі.
— Порушення правил пожежної безпеки у лісах тягне за собою штраф: на громадян — від 1 530 до 4 590 гривень, для посадових осіб — від 4 590 до 15 300 гривень, — додає Максим Михальчук, інженер з охорони і захисту лісу ДП «Шепетівський лісгосп».
Водночас у лісгоспі пояснюють, що у своїй роботі максимально працюють на випередження. Це дозволяє зменшити кількість пожеж та уберегти зелене багатство краю.
(За матеріалами пресслужби
ДП «Шепетівський лісгосп»).