Наприкінці березня весь світ відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Щороку на планеті виявляють 8–9 мільйонів осіб, які вперше захворіли на туберкульоз, у тому числі 4–4,5 мільйона з бактеріовиділенням, тобто із заразною формою туберкульозу, а помирає від цієї хвороби більше двох мільйонів осіб.
В Україні епідемія туберкульозу, за критеріями ВООЗ, була оголошена у 1995 році, коли кількість хворих на туберкульоз перевищила один відсоток населення. Щогодини в Україні на туберкульоз захворює 4 особи і помирає 1 хворий.
Починаючи з 2006 року в Україні відзначається поступове зниження епідемічних показників з туберкульозу, в тому числі захворюваність, розповсюдженість, смертність.
Проте, незважаючи на позитивні зрушення, епідемічна ситуація в Україні залишається напруженою, епідемічний поріг (50 випадків на 100 тис. населення) ще не подолано. За критеріями ВООЗ наша держава віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і посідає сьоме місце у Європі та входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу (МРТБ), тобто туберкульозу, стійкого до лікарських препаратів.
Основними причинами, які викликають напружену епідемічну ситуацію з туберкульозом в Україні, є насамперед поглиблення соціально-економічної кризи в країні, різке зниження життєвого рівня та добробуту переважної більшості населення, безробіття, незбалансоване, недостатнє і неякісне харчування значних прошарків населення, збільшення в країні числа соціально дезадаптованих людей (жебраків, безпритульних, мігрантів, переселенців, алкоголіків та наркоманів).
Епідемічна ситуація з туберкульозу у нашому районі залишається напруженою. Зокрема, смертність на 8,5 відсотка знизилася (11,9 випадків на 100 тис. населення проти 13 у 2016 році), однак усі епідеміологічні показники перевищують середньообласні.
У селах виявлено 23 хворих, а по місту — 21. На чотирьох АЗПСМ зафіксовано зростання захворюваності на туберкульоз. Зокрема, у Городищенській виявлено 7 хворих, у Михайлюцькій — 5, у Сульжинській і Ленковецькій — по одному випадку.
В Україні, в області та у нашому районі відзначається зростання кількості хворих з мультирезистентним туберкульозом (МРТБ). У 2017 році в районі виявлено 12 хворих з новими випадками МРТБ. Зокрема, серед вперше виявлених хворих — 8, серед рецидивів — 4. Зросла кількість хворих з асоційованим туберкульозом (ТБ/ВІЛ-інфекція), протягом року виявлено трьох таких осіб.
Смертність у порівнянні з 2016 роком зменшилася на 8,5 відсотка, однак 7 хворих з 9 померли до року спостереження. Їх доправили у стаціонари у важкому стані з розповсюдженими формами туберкульозу та із супутніми хворобами. Очевидно, що ці особи своєчасно не звертались по медичну допомогу до лікувальних закладів.
Важливими факторами у профілактиці туберкульозу залишаються щеплення і хіміопрофілактика. Враховуючи, що епідемічна ситуація з туберкульозом у районі вкрай негативна, вакцинація, ревакцинація серед дітей залишається обов’язковою і необхідною.
Тому дбайте про здоров’я своїх дітей та близьких!
І.УСЕНКО,
районний лікар-фтизіатр.