Статистика захворювань на онкологію щороку зростає. Аби привернути увагу до проблем запобігання та лікування цього тяжкого захворювання в Україні, щороку 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. Саме онкологія посідає друге місце у структурі смертності населення після серцево-судинних хвороб. Злоякісні новоутворення ефективно лікуються на ранніх стадіях, якщо їх вчасно виявляти, періодично відвідувати фахівців.
Загалом є чотири стадії онкологічних недуг: перша і друга відносяться до ранніх. Якщо пацієнт вчасно звернувся до лікаря, то він має більше шансів повноцінно вилікуватися. На третій, четвертій стадіях раку лікування стає дороговартісним та не завжди завершується успішно.
До онкологічних захворювань призводять різноманітні фактори: навколишнє середовище, інфекції, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря і води, нездорове харчування, зловживання тютюнопалінням і алкоголізм. А в умовах великої війни на стан здоров’я впливають постійні стреси. Іноді буває і генетична схильність.
Великий спектр лікувальних і профілактичних медичних послуг у боротьбі з раком надають у Шепетівській багатопрофільній лікарні. Останнім часом тут придбано багато сучасного обладнання. Працює команда професійних фахівців.
Про захворюваність на злоякісні новоутворення розповідає лікар-хірург-онколог Шепетівської багатопрофільної лікарні Олександр Олександрович Наумець.
За минулий рік в області захворіло 5102 мешканці, що на 12,5% більше, ніж у 2022 році. У Шепетівському районі торік взято на облік 327 мешканців, а за 2022 рік – 252.
Отож, продовжуємо розповідати про методи діагностики та лікування онкологічних захворювань у Шепетівській багатопрофільній лікарні.
Рівень захворюваності торік вдвічі перевищив показники за 2022 рік по Україні загалом.
Вирішальними факторами для прогнозу злоякісного новоутворення є профілактика, рання діагностика та своєчасне спеціальне лікування.
Шепетівська багатопрофільна лікарня має все необхідне обладнання для ранньої діагностики злоякісних новоутворень, а саме: комп’ютерний томограф, два сучасні фіброгастродуоденоколоноскопа із відео фіксацією, бронхоскоп, ректосигмоскоп, цистоскоп, кольпоскоп, сучасні апарати для ультразвукової діагностики, мамограф, сучасні цифрові Ro апарати, дерматоскоп.
Обстеження проводяться безкоштовно за програмою медичних гарантій.
Найбільш поширеними злоякісними новоутвореннями у жінок є: рак молочної залози – 22%, жіночих статевих органів – 20%, шлунково-кишкового тракту – 15%, шкіри – 10%.
У чоловіків частіше виявляють: рак шлунково-кишкового тракту — 24,5%, легенів – 14,5%, передміхурової залози – 13%, сечових органів – 10%.
Так, за звітній період у Шепетівському районі взято на облік та проліковано 45 випадків раку шкіри й 5 меланом, 39 — молочної залози, 31 — раку легень, 24 випадки раку прямої та 18 товстої кишки, 13 новоутворень передміхурової залози.
На початок поточного року на обліку у лікаря-хірурга-онколога перебуває 2596 хворих зі злоякісними новоутвореннями різної локалізації.
Враховуючи велику кількість злоякісних новоутворень шкіри, сьогодні більш конкретно зупинимося на них.
За кошти Шепетівської міської ради у КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» закуплено лазер хірургічний діодний Lika-Surgeon+.
Даний лазер дає можливість видаляти такі передпухлинні стани шкіри: папіломи, кератоми, дерматофіброми, новуси, бородавки, шкірний ріг, трофічні виразки шкіри та лікувати базальноклітинний рак шкіри (початкові стадії).
Переваги застосування лазеру хірургічного діодного Lika-Surgeon+ :
малотравматичність (точний, строго дозований вплив лазерного випромінювання забезпечує мінімальне пошкодження навколишніх тканин);
надійний гемостаз (за рахунок коагуляції крові на стінках розрізу лазерні операції практично безкровні, що забезпечує чудовий огляд операційного поля);
прецизійність (висока точність лазерного впливу дозволяє контролювати зону пошкодження);
стерильність післяопераційної рани (лазерне випромінювання вбиває патогенні мікроорганізми, попереджаючи цим розвиток гнійних ускладнень);
безболісність (лазерні операції менш болючі для пацієнта, ніж традиційні втручання; іноді анестезія не потрібна або достатньо лише аплікаційної анестезії).
У комплектації лазерного коагулятора «Ліка-хірург» (Lika-Surgeon+) є насадки як для контактного видалення новоутворень, так і для безконтактного.
Видалення новоутворень шкіри проводиться у хірургічному кабінеті консультативно-діагностичної поліклініки Шепетівської багатопрофільної лікарні амбулаторно.
Перед видаленням доброякісних новоутворень шкіри для верифікації діагнозу необхідна дерматоскопія – це метод діагностики шкіри на доброякісність/злоякісність родимок та новоутворень на шкірі за допомогою спеціального обладнання – дерматоскопа. Таке дослідження абсолютно безболісне та безпечне. За допомогою нього можна визначити характер новоутворення, причину зростання родимки, безпечна вона чи ні. Дане обстеження також проводиться у консультативно-діагностичній поліклініці лікарні.
На сьогоднішній день перелік новоутворень вражає. Саме тому так важливо вчасно звернутися до фахівця, який за допомогою спеціального сучасного обладнання зможе виявити, сфотографувати, проаналізувати і описати, а також відстежувати в динаміці еволюцію підозрілих родимок. То ж не варто чекати кращого моменту, адже це величезний ризик для життя.
Олександр НАУМЕЦЬ,
лікар-хірург-онколог
КНП «Шепетівська
багатопрофільна лікарня».