Люди шоковані, влада звернулася до правозахисників, а «енергоінвестівці» називають це ліквідацією розбалансованих тепломереж

 

У перших числах серпня частина шепетівчан, абонентів ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», отримала «листи щастя» з цього підприємства, у яких повідомлялось, що вони від’єднані від системи централізованого опалення. Схвильовані мешканці почали шукати захисту від таких дій теплопостачальників, звернулися і до редакції. Журналісти спробували з’ясувати, з яких причин абонентів відключають і наскільки це законно?

 

Звісно, спочатку поспілкувалися з шепетівчанами, у помешкання яких, так би мовити, прийшла ця біда.

Мешканка будинку на вулиці Валі Котика, 27 (кв. 4) Алла Денисенко зауважила, що була вкрай розгублена через повідомлення про від’єднання від теплопостачання. Якби не грубка, яку зберегли батьки, то не знала б, що робити. Де знайдеш таку суму за кілька місяців на установку індивідуального опалення?

— Тепер мені терміново необхідно ремонтувати грубку, хлівчик для дров, закупляти їх, рубати, складувати. Я інвалід, діти проживають далеко від мене, працюють, тож я у розпачі. Згадую радість батьків, коли їм  під час проведення капітального ремонту обладнали централізовавне опалення. Тепер, виходить, повертаємось назад, у минуле століття, — розповіла пенсіонерка.

У відчаї й мешканка квартири № 1 цього ж будинку Віра Капиця. Жінка також пенсіонерка. Грубку під час ремонту з квартири викинули. У неї немає ні грошей, ні можливостей, ні здоров’я заново усе переробляти. Вона обурюється, бо платежі за теплопостачання здійснювала регулярно, боргів не має. Консультувалась у юриста, він сказав, що це протизаконно: тепловики зобов’язані опалювати будинок навіть з одним абонентом.

— Я шокована, не можу відійти від цієї поганої звістки. Я не хочу, але мене від’єднали, а син проживає на вулиці Островського, хоче обладнати автономне опалення, то «Енергоінвест» не дає дозволу. У нас котельня навпроти, через дорогу, а ми зимуватимемо у холодних квартирах, — обурювалась жінка.

— Я не можу ні їсти, ні спати від думок, що робити із опаленням, — каже 85-річна Клавдія Федорівна Андрощук, мешканка квартири № 2. – Де дістати гроші на облаштування індивідального опалення при пенсії у 2 тисячі гривень? І кредит не можу взяти, бо я уже людина похилого віку. Отож спокійно дожити до смерті не дадуть…

Власниця квартири № 17 Світлана Бондар теж пенсійного віку, має борг за теплопостачання, поступово планувала  його повертати. «А як житло зовсім не буде опалюватись, то воно зруйнується», — бідкається вона.

У квартирі № 8 цього ж будинку наразі триває ремонт, її мешканці саме завершують монтувати автономне опалення. Вони сказали, що потрібно кілька місяців, аби виготовити усі документи та технічний монтаж автономної системи опалення. Та й гроші пішли чималі – у понад 30 тисяч гривень обійшлася їм двокімнатна квартира.

А усі мешканці згаданого будинку отримали повідомлення про від’єднання на початку серпня. На нашу думку, замало часу, аби переоблаштувати систему опалення, та ще й, до того ж, людям пенсійного віку.

Поруч, у будинку на вулиці Валі Котика, 29/3, мешкає 79-річний Олег Миколайович Тихоненко, учасник бойових дій, інвалід 2-ї групи. Його сім’я теж від’єднана.

А по сусідству – помешкання 87-річної Галини Степанівни Заїки. Жінка живе сама, хто відтепер піклуватиметься про тепло у її оселі – невідомо.

Завітали ми і до приміщення котельні № 38, що на проспекті Миру, 38 (поблизу згаданих будинків). Тут працювали робітники, нам повідомили, що котельня практично готова до роботи в опалювальний сезон. «Котли почищені, помиті, автоматика відрегульована, включать газ і можемо подавати тепло у квартири», — запевнили нас. Щодо від’єднань від мережі вищезгаданих будинків нічого не знають, направили нас до адміністрації підприємства.

Ми зібрали схожу інформацію і в інших будинках, що потрапили під від’єднання. Мешканка квартири № 5 у будинку на вулиці Героїв Небесної сотні, 57, повідомила, що у них листи з тепломережі отримали власники 7 квартир. Особисто вона не в змозі облаштувати автономне опалення, телефонувала на урядову «гарячу лінію», а її запит переслали для реагування у Шепетівку…

У п’ятиповерхівці на вулиці Дзявульського, 15, під відключення потрапили 10 квартир, що опалювались до цього централізовано. Три сім’ї уже облаштовують індивідальне опалення, а інші семеро не мають на це коштів. Безвідсотковий кредит від міської влади брати бояться, бо йде під заставу житло. Люди бідкаються, як будуть грітися цієї зими.

Ми опитали мешканців лише п’яти з 55 від’єднаних будинків і побачили стільки сліз, почули стільки відчаю від людей… Для кожного з них втрата можливості обігріватись взимку – це певною мірою катастрофа, лихо, біда, загроза життю і здоров’ю.

 

Звісно, ми хотіли почути думку «енергоінвестовців», які затіяли таку «чистку» серед своїх абонентів. Генеральний директор ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» Олександр Пустовойт прокоментував ситуацію так:

— Останнім часом від центральної мережі теплопостачання відключено 55 будинків і 435 квартир. Із них мешканці одинадцяти багатоповерхівок відключилися за власним бажанням, оскільки встановлені загальнобудинкові лічильники на тепло підтвердили своїми показниками факт розбалансування внутрішньобудинкових мереж.  Як наслідок — власники квартир з централізованим опаленням змушені були оплачувати обігрів місць загального користування (підвали, під’їзди), перебуваючи у меншості по відношенню до квартир з індивідуальним опаленням. Звісно, люди не захотіли переплачувати з власної кишені за усіх жителів будинку, то­­му й погодилися спільно, цілими будинками, перейти на автономне опалення.

Тринадцятого червня 2019 року міська влада ухвалила концепцію розвитку системи теплозабезпечення м. Шепетівки. Комісія міськвиконкому видавала дозволи на його облаштування усім охочим, навіть всупереч вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги». За рішенням місцевої влади 90 відсотків об’єктів бюджетної сфери від’єднано від постачальника теплової енергії. У результаті зросла собівартість, що призвело до здорожчання тарифу для населення у місті.

У ситуації розбалансованості тепломереж в окремих багатоповерхівках підприємство просто змушене від’єднувати поодиноких споживачів, аби не заподіяти наднормових втрат, що передбачені у тарифі на теплопостачання.

Є великі будинки, у яких залишилося на централізованому опаленні від 2 до 7 квартир. У такому випадку лічильник тепла обраховує всю кількість тепла, яке проходить через будинок, а мешканці не в змозі потім оплатити за спожиту теплову енергію, тому що тариф у таких будинках взимку зростає до 130 грн. за квадратний метр площі. До того ж, частина таких сімей мають ще й велику заборгованість за послугу, яку ми надаємо. Ми маємо право їх від’єднувати за несплату, як це вчиняють  інші комунальні організації.

Ще з 2017 року ми надсилали листи-рекомендації мешканцям квартир із розбалансованою внутрішньобудинковою системою опалення з проханням розглянути варіанти облаштування іншого виду обігріву житла — індивідуального газового чи електричного. Наприкінці цьогорічного опалювального сезону ми також інформували таких споживачів про намір від’єднати їх від мережі. Останні такі повідомлення ми розіслали на початку серпня, констатувавши, що той чи інший будинок уже від’єднано від централізованої системи теплопостачання.

Про свої плани ми попередньо інформували міську владу, вказавши кількість будинків, квартир, що потребують нагального від’єднання від мережі, як вкрай розбалансовані.

Також йшли назустріч охочим мати індивідуальне опалення — давали дозволи на від’єднання від нашої системи, щоправда, тільки спільно — стояками, під’їздами, будинками.

Попри все, цьогорічного опалювального сезону працюватимуть усі котельні міста, окрім однієї — на вулиці Гагаріна. Ми змушені зупинити її, бо від неї від’єднано усі об’єкти бюджетної сфери, залишився лише багатоквартний будинок на вулиці Героїв Небесної сотні, 74, мешканці якого заборгували за тепло 165 тис. грн.

Наразі населення заборгувало підприємству за теплопостачання 19,2 млн. гривень. Після відключення від мережі безвідповідальні громадяни змушені будуть самостійно дбати про свій комфорт у холодну пору року.

Усім малозабезпеченим сім’ям міська влада обіцяла надавати фінансову допомогу на облаштування індивідуального опалення. Мешканці від’єднаних квартир мають можливість звернутися у міськвиконком з відповідною заявою про отримання безвідсоткового кредиту на облаштування індивідуального опалення у своїй квартирі.

 

Ми взяли коментар і у міського голови Михайло Полодюка.

Він поінформував, що є постанова Кабінету Міністрів України від 3.10.2007 року № 1198 про правила користування тепловою енергією. В одному з розділів постанови чітко вказано, у яких випадках можна припиняти чи обмежувати теплопостачання. Єдиним випадком, коли це можна робити, є велика заборгованість з боку споживача. А працівники ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», попри це, нині від’єднують від котелень усіх мешканців тієї чи іншої багатоповерхівки, яку вони визнали збитковою.

З 2014 року триває судова тяганина Шепетівської міськради з «енергоінвестівцями» про розірвання договору концесії та передачі майна у комунальну власність. З тієї пори жоден опалювальний сезон не стартував у нас спокійно. Ситуація у Шепетівці відома на усіх рівнях влади.

Цього року вона ще більше ускладниться, бо «енергоінвестівці» провели масові відключення мешканців багатоповерхових будинків від централізованого опалення. Це класифікується, як злочин проти громадян. Цього категорично не можна робити.

Щоб зупинити цю вакханілію, міська влада звернулася до обласної та місцевої прокуратур, Національної поліції, Антимонопольного комітету, до захисників прав споживачів. Чекаємо їхнього реагування на наші звернення. Думаю, що вони стануть на захист інтересів територіальної громади.

Нині 90 відсотків комунальної власності міста переведено на автономне опалення. Із 10 тисяч квартир на центральному опаленні залишилось близько 5 тисяч. Шепетівка упевнено крокує до того, аби повністю стати містом з автономним опаленням.

Наразі у більшості багатоповерхових будинків 50 відсотків користувачів облаштували індивідуальне опалення. Мешканці цих будинків мають законне право на автономну систему обігріву. А «енергоінвестівці» знову протизаконно гальмують цей процес, не надають охочим технічних дозволів на від’єднання від централізованої системи, самовільно запровадили обмеження про спільне відключення – стояками, під’їздами, цілими будинками.

Десятого вересня має відбутися засідання Рівненського апеляційного суду, де  розглядатиметься питання уже про примусове повернення усього майна підприємства теплозабезпечення назад, у комунальну власність міста. Якщо рішення суду буде на користь громади міста, то вона зможе відновити теплозабезпечення у тих квартирах, які були незаконно його позбавлені.

Хочу закликати шепетівчан активно відстоювати свої права як споживачів. Кожен власник квартири, який уклав угоду з теплопостачальником, має право самостійно звернутися до поліції, прокуратури, у Центр безоплатної правової допомоги, до суду, якщо його права порушені і його незаконно від’єднали від мережі чи не дають змоги від’єднатися.

Чим більше буде таких звернень, тим швидше ми разом виправимо ситуацію з теплопостачанням у нашому місті. Робити це потрібно терміново, адже до початку опалювального сезону залишилося не так багато часу.

За нашою інформацією, ТОВ «Шепетівська Енергоінвест» не має коштів на закупівлю газу на опалення. Ніхто не знає, куди зникають оті кошти, які населення сплачує за послуги. Тому відверто кажемо, що «енергоінвестівці» знищують підприємство, тобто майно громади. Ми разом активно маємо цьому протистояти, аби покласти край беззаконню у цій сфері і почати спокійно зимувати, як це робиться у сусідніх містах.

 

Ось такі коменатрі ми отримали щодо шепетівської «війни» із споживачами тепла. Позиції влади і «енергноінвестовців» при цьому різні, навіть повністю протилежні. Тож правозахисники мають розслідувати справу і оголосити законний вердикт у цьому протистоянні людей, влади і приватної структури.

Не чекаючи довгих розслідувань, громадські активісти взялися до збору підписів обурених шепетівчан. Їхнє звернення до новообраного депутата Верховної Ради по виборчому округу № 190 Олексія Жмеренецького підписали уже близько трьохсот мешканців Шепетівки, які хвилюються, що і цьогорічний опалювальний сезон опиниться під загрозою зриву і просять народного обранця втрутитися у ситуацію.

А часу до того, коли стовпчик термометра почне показувати мінусові температури, залишилось не так багато. Вересень, половина жовтня — і у нас з’являються перші заморозки, випадає сніг…

Євгенія ЛИТВИНЧУК.

 

На знімках:

1) у будинку № 27 на вул. Валі Котика від централізованого опалення від’єднують п’ять із восьми квартир;

2) котельня № 38 до опалювального сезону готова, а у будинках, що розташовані поруч, люди сидітимуть без тепла;

3) підписів під зверненням до депутата щодень більшає.